Get Adobe Flash player

Przyroda

Park Krajobrazowy Gór Sowich

Informacje ogólnePark Krajobrazowy Gór Sowich

1. Typ krajobrazu: R, L
2. Data utworzenia: 1991 rok
3. Powierzchnia parku: 8 140 ha.
4. Powierzchnia otuliny: brak.
5. Położenie administracyjne:
- powiat Dzierżoniów- Pieszyce, Bielawa, Dzierżoniów
- powiat wałbrzyski - Głuszyca, Walim
- powiat ząbkowicki - Stoszowice,
- powiat kłodzki - Nowa Ruda.
Położenie wg administracji Lasów Państwowych          

- Nadleśnictwo Świdnica, Jugów, Wałbrzych, Bardo Śląskie.

Informacje ogólne

    Położony w Sudetach Środkowych, znajduje się w środkowej części Gór Sowich. Najwyższym wzniesieniem na terenie Parku jest Wielka Sowa ( 1015 m n.p.m), drugim co do wysokości - sąsiadujący z nią masyw Włodarza ( 811 m n.p.m.). Wierzchowina jest tu wyrównana, a stoki szczególnie północno - wschodnie dość strome i pocięte głębokimi, wąskimi dolinami potoków. Na calym terenie znajdziemy malownicze skałki. Granicę na północnym-wschodzie tworzy 400 - 500 metrowa Krawędź, wyznaczona przez sudecki uskok brzeżny. Najniższy punkt znajduje się  na wysokości ok. 350 m.n.p.m. koło Pieszyc.

    Pod względem geologicznym Park obejmuje najstarszy - proterozoiczny element budowy geologicznej Sudetów, czyli gnejsowy blok Gór Sowich. Najliczniejszą grupę skał metamorficznych stanowią gnejsy i migmatyty uważane za najstarszą formację skalną w obrębie całych Sudetów. Są to silnie zafałdowane odmiany gnejsów. Wśród nich występują wkładki amfibolitów, serpentynitów, hornblendytów, skał kwarcowych oraz młodsze skały żyłowe.

Część skał występujących na tym terenie jest silnie zmieniona tektoniczne, zachowały się tu fragmenty pokrywy osadowej karbonu (zlepieńce i piaskowce oraz łupki). Góry są tu ubogie w surowce mineralne.

Głównym zaletą terenu Parku jest duża lesistość. mamy tu lasy dolnoreglowe oraz lasy mieszane. W najwyższych partiach Wielkiej Sowy, Kalenicy i Słonecznej, występuje bór świerkowy regla górnego, a miejscami sztucznie wprowadzona kosodrzewinya.

 

ATRAKCJE TURYSTCZNE W OKOLICY

Wielka Sowa

Najwyższy szczyt Gór Sowich. Na jej wierzchołku wybudowano białą wieżę widokową, z której szczytu można podziwiać wspaniałe dolnośląskie krajobrazy.

 

Zamek Grodno

Na szczycie góry Chojna stoi XIV-wieczna warownia. Jest to pierwszy lub ostatni punkt Szlaku Zamków Piastowskich. Zamek ten jest jedną z najstarszych tego typu budowli na Dolnym Śląsku. Z zamku roztacza się widok na Jezioro Lubachowskie.

 

Podziemne Miasto Osówka

Niewątpliwie jedna z najciekawszych atrakcji dla wielbicieli tajemnic II Wojny Światowej. Udostępniono tu prawie 1700 m podziemnych tuneli, będących częścią owianego tajemnicą Projektu Riese. Mamy tu do wyboru kilka tras, również ekstremalne dla osób żądnych dreszczyku emocji.

 

Sztolnie Walimskie

Kolejna z udostępnionych podziemnych tras Kompleksu Riese. Pozostałość po największym projekcie budowlano-górniczym hitlerowskich Niemiec, który zakładał stworzenie w Górach Sowich podziemnego miasta, prawdopodobnie dla oficerów III Rzeszy.

 

Twierdza Srebrna Góra

Twierdza jest jedną z największych atrakcji Dolnego Śląska, a możliwości jej zwiedzania jest wiele – zachwyci zarówno dzieci, jak i wymagających dorosłych, lubujących się w eksploracji zamczysk i twierdz. Zachwyca swoją formą.

 

Kalenica

W pobliżu tej mierzącej 964 m n.p.m. góry znajduje się rezerwat przyrody „Bukowa Kalenica”, a na jej szczycie wzniesiona została 20-metrowa wieża widokowa.

 

Muzeum Ziemi Sowiogórskiej

Muzeum mieści się w dawnym kościele ewangelickim w Ludwikowicach Kłodzkich. Zapoznamy się tu z historią i kulturą Gór Sowich, a także przy odrobinie szczęścia trafimy na spotkania autorskie oraz koncerty.

 

Kościół Wniebowzięcia NMP w Bielawie

Neogotycki kościół z II połowy XVIII w., zaprojektowany przez Alexisa Langera, to prawdziwa perła architektury. Główną atrakcją tej budowli jest trzecia co do wysokości wieża widokowa w Polsce, mierząca aż 101 m.

 

Ruiny Zamku Rogowiec

Ruiny są pozostałościami po najwyżej położonym (870 m n.p.m.) zamku rycerskim w Polsce, ufundowanym przez Bolka I Świdnickiego. Zabudowania pochodzą z XIII w.

 

Domek Myśliwski w Jodłowniku

kompleks XIX-wiecznych zabudowań - stanowią obecnie centrum kulturalne Jodłownika – typowej sudeckiej wsi łańcuchowej, która przyciąga turystów malowniczymi pejzażami i sielską atmosferą.

 

 

 

źródło: http://www.dzpk.pl/