Get Adobe Flash player
1.Schronisko na Stogu Izerskim
2.Chatka Górzystów
3.Schronisko Orle
4.Schronisko Wysoki Kamień
5.Chatka Robaczka
6.Schronisko Kamieńczyk
7. Schronisko na Hali Szrenickiej
8. Schronisko Szrenica
9. Schronisko PTTK pod Łabskim Szczytem
10. Schronisko PTTK Kochanówka
11. Schronisko PTTK Odrodzenie
12. Schronisko PTTK Samotnia
13. Schronisko PTTK Strzecha Akademicka
14. Schronisko PTTK Dom Śląski
15. Schronisko PTTK „Nad Łomniczką”
16. Schronisko Srebrny Potok (dawne schronisko PTTK -obecnie prywatne)
17. Schronisko na Przełęczy Okraj
18. Schronisko Pasterka
19. Schronisko PTTK na Szczelińcu Wielkim
20. Schronisko PTTK Jagodna

21. Gościniec Perła Zachodu

22. Schronisko PTTK Szwajcarka

23. Schronisko PTTK Andrzejówka

24. Schronisko Sowa

25. Schronisko Orzeł

26.  Schronisko PTTK Zygmuntówka

27. Schronisko PTTK "pod Muflonem"

28. Schronisko PTTK Orlica / Zieleniec

29. Schronisko na Iglicznej

30. Schronisko PTTK na Śnieżniku
31. Dom Turysty „Pod Wieżycą”
32. Dom Wycieczkowy Harcówka
33. Dom Turysty Pod Biskupią Kopą
34. Chatka Marianówka
35. Baza GOPR Zieleniec
36. Centralna Baza GOPR (Jelenia Góra)
37. Chatka AKT Hutniczy Grzbie


LISTA

 1. Schronisko PTTK na Stogu Izerskim

DANE KONTAKTOWE

Świeradów Zdrój Tel: 75 75 22 110 / kom: 601 974 896, 601 974 895

www.stogizerski.prv.pl

POŁOŻENIE

Schronisko na Stogu Izerskim położone na wysokości 1065 m n.p.m. Powstało w roku 1924 z inicjatywy Towarzystwa Karkonoskiego, a dokładniej z inicjatywy Josefa Siebelta (ze środków rodziny Schaffgotch) świeradowskiego lekarza, który przybył do miasta mając lat 21 i będąc ciężko chorym doznał cudownego ozdrowienia, po czym postanowił na stałe osiedlić się w ówczesnym Bad Flinsberg.

NOCLEG

Do dyspozycji gości oddano: trzy pokoje 2 – osobowe, 3 pokoje 4 – osobowe , jeden pokój 5 – osobowy, jeden pokój 6 – osobowy, jeden pokój 8 – osobowy, jeden pokój 10-osobowy.

W schronisku jest łazienka ogólnie dostępna dla wszystkich z kabiną natryskową.

1 pokój 2- osobowy z umywalką i kabiną natryskową.

1 pokój 4- osobowy z pełnym wyposażeniem sanitarnym, tj.: WC, umywalka i kabina natryskowa.

Schronisko negocjuje ceny dla pobytów grupowych.

NOCLEG Z PSEM / PARKING

Pies nocuje bezpłatnie / Parking w Świeradowie Zdroju np. przy dolnej stacji Wyciągu.

Trasy Turystyczne

Do schroniska dostać się można ze Świeradowa Zdroju Koleją Gondolową, której trasa wynosi 2172 m, a przejazd trwa 8 minut. Na Stogu Izerskim spotykają się też szlaki czerwony, zielony i żółty. Można się nimi dostać na Wysoki Kamień, Hale Izerską, Rozdroże Izerskie, Polanę Jakuszycką, do Schroniska Orle, Chatki Górzystów i centrum Świeradowa Zdroju. Niedaleko schroniska funkcjonuje przejście turystyczne Smrek. Dojść tam można w 50 minut, a trasa wynosi 2,6 km. Zimą można skorzystać z 2,5 km trasy narciarskiej.


 1. Chatka Górzystów

  DANE KONTAKTOWE

  "Chatka Górzystów" Wiesława & Sławomir Polańscy

  Hala Izerska 1 ; 59-850 Świeradów Zdrój Skr. poczt. 31,

  Telefon: tel. (+48)75 75 325 33 kom. (+48) 607 426 998

  WWW: http://chatkagorzystow.prv.pl/

  POŁOŻENIE

  Chatka Górzystów znajduje się na Polanie Izerskiej na wysokości 846 m n.p.m. Przed wojną istniała tu przepiękna turystyczna osada Gross-Iser (Wielka Izera), a Chatka Górzystów to jedyny ocalały z całej miejscowości budynek, który był szkołą. W latach trzydziestych XX wieku Gross Iser zajmowała teren od Polany Izerskiej do Kobylej Łąki (ok. 5,5 km). Była to wieś zaopatrzona we wszystko czego ludziom w górach potrzeba: 43 domy mieszkalne, 3 gospody, 2 schroniska, 2 celnice, kawiarnia, leśniczówka, straż pożarna, domek myśliwski oraz stara i nowa szkoła. W pobliżu: Izerski Park Ciemnego Nieba* oraz Rezerwat Przyrody Torfowiska Doliny Izery.

  NOCLEG

  W Schronisku jest 35 miejsc noclegowych, należy mieć własny śpiwór. Pokoje są wyłącznie wieloosobowe, a prąd pojawia sie sporadycznie (w celu ładowania GPS i telefonu warto mieć ze sobą charger lub ładowarkę solarną). Nocować można tu przez cały rok, natomiast jest pozasezonowa przerwa i warto zadzwonić w celu potwierdzenia możliwości noclegu.

  NOCLEG Z PSEM / PARKING

  Pies nocuje bezplatnie, ale wyłącznie na Świetlicy (trzeba więc spać na "glebie" z pieskiem) / Najbliższy parking dla auta w Świeradowie Zdroju (6,5 km), Bily Potok (15 km) lub Jakuszycach (9 km)

  Trasy Turystyczne

  Przy chatce Górzystów spotykają się szlaki żółty, niebieski i czerwony. Można stąd wyruszyć na Stog Izerski (żółty)- 2:58 h / 9.9 km, do Schroniska Orle (czerwony) - 1:18 h / 5 km, Szklarskiej Poręby Dolnej PKP (niebieski) - 5:51 h / 20.7 km, Rybnicy - Stacja PKP ( żółty) - 7:42 h / 27.9 km.

   

*)Izerski Park Ciemnego Nieba to prawdziwa gratka dla romantyków i wielbicieli astronomii. Jak mówią o nim jego twórcy „Pomysł utworzenia parku ciemnego nieba w Górach Izerskich powstał z potrzeby przekazania społeczeństwu wiedzy na temat zanieczyszczenia światłem”. Jest on realizowany w ramach Międzynarodowego Roku Astronomii 2009 i jest obszarem transgranicznym, dlatego przy jego utworzeniu współpracowały i nadal współpracują organizacje z Republiki Czeskiej i Polski. Ze strony polskiej są to:

Ze strony czeskiej:

Po stronie polskiej Izerski Park Ciemnego Nieba jest częścią astro-turystycznego projektu Astro Izery. Jest to jedno z niewielu miejsc w Polsce gdzie w bezchmurną noc gwiazdy praktycznie spadają nam na głowę. Trzeba to zobaczyć na własne oczy (szczególnie polecamy pobyt w sierpniu).

 1. Schronisko Orle (Stacja Turystyczna Orle)

DANE KONTAKTOWE

Szklarska Poręba, Osiedle Orle 1 GPS: 50°48'908"N 15°22'981" E Telefon: 500 610 115 WWW:http://www.orleturystyczne.pl/ Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

POŁOŻENIE

Schronisko Orle położone w samym sercu Gór Izerskich na wysokości 823 m n.p.m. Na miejscu dawnej Osady Carlstahl. Jest główną siedzibą Towarzystwa Izerskiego (dla niewtajemniczonych – to Ci przecudowni organizatorzy Biegu Retro). Właścicielem schroniska jest przemiły człowiek Pan Stanisław Kornafel – nie zdarzyło mi się widzieć go bez uśmiechu. Po nartach, trekkingu czy biegach przełajowych można się tu oddać totalnemu relaksowi bowiem znajduje się tu Sauna Fińska. To miejsce to ma niesamowitą i bardzo bogatą historię, która warto poznać. TU>>>

NOCLEG

W stacji turystycznej Orle jest szeroki wybór miejsc noclegowych

Budynek "Strażnica": Pokoje 2 osobowe z łazienką

Turystyczne 4/7-osobowe;

Budynek "Hotelik": Pokoje 2/3/4- osobowe,

3 i 4- osobowe z łazienką, Sale zbiorowe

W przypadku braku miejsc w pokojach możliwe noclegi w salach zbiorowych:

Pole namiotowe - Przed budynkiem bufetu Stacji Turystycznej ORLE

NOCLEG Z PSEM / PARKING

pieski są jak najbardziej mile widziane. Uprasza sie o posiadanie smyczy, kagańca, aktualnej książeczki zdrowia i własnego posłania oraz miski dla pieska / Najbliższy parking na Polanie Izerskiej (4,5 km)

Trasy Turystyczne

Krzyżuje się tu mnóstwo szlaków, tras rowerowych oraz narciarskich tras biegowych. Dla każdego coś miłego. Bezpośrednio przy Schronisku Orle spotykają się szlak zielony i czerwony. Można stąd dojść do Chatki Górzystów (czerwony – 1h 25 min / 5 km), do czeskiej Izerki przez przejście graniczne Karlovsky most (zielony>>żołty – 55 min / 3 km), na Polanę Jakuszycką (czerwony szlak – 1h 27 min / 4,5 km)( zielony>>żółty – 1h 20 min / 4,8 km), Stacja Kolejowa Harrachov (zielony – 1h 50 min / 6,7 km).

 

 1. Schronisko Wysoki Kamień

DANE KONTAKTOWE

Dorota i Józef (Paweł) Gołbowie Szklarska Poręba Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

POŁOŻENIE

Schronisko Wysoki Kamień znajduje się na wysokości 1058 m n.p.m.* na szczycie Wysokiego Kamienia w Górach Izerskich. Turyści będa absolutnie zachwyceni tym miejsce w pogodny dzien, ponieważ znajduje się tu unikalny widok na Karkonosze, Góry Kaczawskie, Rudawy Janowickie, Góry i Pogórze Izerskie, Kotlinę Jeleniogórską. Przy doskonałej pogodzie ujrzeć stąd można Szklarską Porębę, Jelenią Górę, Świeradów Zdrój, Gryfów, Zgorzelec, Bolesławiec i Legnicę. W schronisku działa bufet. Miejsce to jest zalążkiem wielu legend i znane było już w czasach Walonów jako punkt orientacyjny.

NOCLEG

BRAK BAZY NOCLEGOWEJ

NOCLEG Z PSEM / PARKING

BRAK BAZY NOCLEGOWEJ / najbliższy parking - Szklarska Poręba , Osiedle Podgórze (2 km) niestrzeżone miejsca lub Stacja kolejowa Szklarska Poręba Górna( 3 km)

TRASY TURYSTYCZNE

Można tu dotrzeć łatwo z ze stacji kolejowej Szklarska Poręba Górna, Przystanku PKS (Zakręt Śmierci), GÓrzyńca i Świeradowa Zdroju przez Stog Izerski. Przy schronisku na wysokim kamieniu spotykają się dwa szlaki żółty i czerwony. Można stąd dotrzeć do Borowic (żołty przez Rozdroże pod Grzybowcem – 6 h / 20,8 km), do Schroniska na Stogu Izerskim (czerwony – 4h 40 min / 16 km) lub wyruszyć w drogę Głównym Szlakiem Sudeckim (czerwony w kierunku Hali Szrenickiej).

 

 1. Chatka Robaczka

DANE KONTAKTOWE

Adres: Andrzej Kohyt
Biała Dolina
ul. Żeromskiego 23
58-580 Szklarska Poręba-Górna

Telefon: 75 717 37 09 , +48 502 668 325

WWW: www.chatkarobaczka.pl

POŁOŻENIE

prywatne schronisko turystyczne, położone w Białej Dolinie w Górach Izerskich na Jagodowym Wzgórzu 800 m n.p.m., w granicach administracyjnych Szklarskiej Poręby u podnóża Wysokiego Kamienia. Znajduje się w pochodzącym z XVII wieku budynku po kapitalnym remoncie. Dojazd jest możliwy zarówno pociągiem jak i PKS-em, ale przy schronisku istnieje również możliwość pozostawienia samochodu. Chatka Robaczka jest najmłodszym Izerskim Schroniskiem, ale historia budynku sięga wieku XVII. Schroniskiem opiekuje się wielki miłośnik gór słynny Robaczek, który jest właścicielem tego budynku od roku 1995.

NOCLEG

30 MIEJSC NOCLEGOWYCH + POLE NAMIOTOWE; Obok schroniska znajduje sie też pole namiotowe. Goście nocujący w schronisku proszeni są o zabranie kapci :) Do dyspozycji jest kuchnia, świetlico-jadalnia, przewodowy i bezprzewodowy internet. 

NOCLEG Z PSEM / PARKING

Obiekt jeszcze nie posiada warunków do przyjmowania czworonogów / Parking przy schronisku

TRASY TURYSTYCZNE

Nie prowadzi tu żaden oficjalny szklak. Dotrzeć tu można z Dworca PKP Szklarska Poręba Górna kolejno ulicami: Słowackiego, Wolności, Żeromskiego.

Ze Schroniska blisko jest do szlaków niebieskiego, czarnego i Głównego Szlaku Sudeckiego. Można stąd wybrać się na Wysoki Kamień (czarny>>czerwony – 1h 5 min/2,5 km), Wodospad Kamieńczyk (czarny>>czerwony przez Szklarską Porębę Huta – 1h 15 min/3.8 km) i dalej na Halę Szrenicką szlakiem czerwonym, Wodospad Szklarka/Schronisko Kochanówka (niebieski>> zielony – 1 h 25 min/5,4 km), Schronisko pod Łabskim Szczytem ( niebieski>>żółty - 2h 45 min/7,7 km)

 

 1. Schronisko Kamieńczyk

DANE KONTAKTOWE

Szklarska Poręba
skrytka pocztowa 47
telefon. 75 75 260 85
www.schroniskokamienczyk.pl

POŁOŻENIE

Położone jest tuż przy wodospadzie Kamieńczyka (27 m wys. najwyższy w Sudetach). Pierwsze prywatne schronisko górskie, wybudowane po II wojnie światowej przez Janinę i Jerzego Sieleckich w 1997 roku. Znajduje się przy głównym szlaku na Szrenicę. Wspaniała baza wypadowa w górne partie Karkonoszy, na wycieczki piesze, rowerowe. W pobliżu dużo tras narciarstwa zjazdowego jak i biegowego.

NOCLEG

19 miejsc noclegowych - 5 pokoi dwuosobowych, 1 pokój trzyosobowy (1 łazienka na dwa pokoje) w cenie 40 zł od osoby i 1 pokój dwuosobowy z łazienką i podwójnym łóżkiem w cenie 60 zł/os. Przy większej grupie możliwe są 4 dostawki w cenie 35 zł/os. Przy pokojach lodówka, czajnik, kuchenka mikrofalowa - do dyspozycji gości. W bufecie napoje zimne, gorące, Duży wybór ciepłych posiłków.

NOCLEG Z PSEM / PARKING

 PARKING W POBLIŻU DAWNEJ HUTY (Krucze Skały) - 1,7 KM; PRZY DOLNEJ STACJI WYCIĄGU NA SZRENICĘ (24H) - 2 KM

TRASY TURYSTYCZNE

Można tu dotrzeć czerwonym szlakiem (odcinek Głównego Szlaku Sudeckiego) od strony Kruczych Skał w Szklarskiej lub od strony Hali Szrenickiej; Prowadzi tu też nie znakowana droga (dawny tor saneczkowy) od przystanku PKS „PS Skocznia”;


 1. Schronisko na Hali Szrenickiej

DANE KONTAKTOWE

Tel: 75 753 32 70 Mobile: +48 880 910 902
e-mail
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Schronisko Na Hali Szrenickiej ul. 1 Maja
58-580 Szklarska Poręba

POŁOŻENIE

Schronisko położone jest na wysokości 1195 m n.p.m. na środku Hali Szrenickiej na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego, pomiędzy dwoma szczytami: Kamiennikiem i Szrenicą. Na miejscu obecnego schroniska w 1786 roku postawiono budę pasterską, którą nazwano „Nowa Buda Śląska” (sporadycznie również Kranichbaude). Jej właścicielem był zięć właściciela budy pod Łabskim Szczytem. Wkrótce buda pasterska została przekształcona w gospodę, a następnie w schronisko. W 1820 składał się z dwóch budynków: większego i mniejszego.

NOCLEG

POKOJE: 8-6 osobowe , 5-3 osobowe , 2 osobowe , 1 osobowe

 • pokoje z umywalką

 • apartament 

NOCLEG Z PSEM / PARKING

 ??? / PARKING PRZY DOLNEJ STACJI WYCIĄGU NA sZRENICĘ (24H) - 4,6 KM

TRASY TURYSTYCZNE

Dotrzeć tu można Czerwonym (Główny szlak sudecki) szlakiem od strony Szklarskiej Poręby lub Śnieżnych Kotłów; zielonym szlakiem z Jakuszyckiej Polany lub Górnej stacji Wyciągu na Szrenicę;

 

 1. Schronisko Szrenica

DANE KONTAKTOWE

Karkonoski Park Narodowy, Szrenica, 58-580 Szklarska Poręba Telefon75 752 60 11

POŁOŻENIE

Schronisko położone jest na wysokości 1362 m n.p.m. na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego, na szczycie Szrenicy. Schronisko to duży masywny murowany budynek zbudowany na kopulastym szczycie Szrenicy, 60 m powyżej głównego grzbietu Karkonoszy.Należy do największych wysokogórskich schronisk w Karkonoszach.

NOCLEG

90 miejsc noclegowych. Schronisko czynne jest przez cały rok. Przyjmuje turystów indywidualnych jak i grupy zorganizowane. Pokoje 2, 3, 4, 5, 6 osobowe oraz 15 osobowy. Trzy duże sale jadalne, salę konferencyjną

NOCLEG Z PSEM / PARKING

????  / NAJBLIŻSZY PARKING PRZY DOLNEJ STACJI WYCIĄGU NA SZRENICĘ

TRASY TURYSTYCZNE

możemy tu dotrzeć wyciągiem Krzesełkowym ze szklarskiej Poręby; zielonym szlakiem z Hali Izerskiej oraz spod Łabskiego szczytu; czerwonym szlakiem (główny szlak sudecki) z Hali Szrenickiej -od Granicznej Łąki podejście poza szlak- lub z kierunku wschodniego (od śnieżnych kotłów).


 1. Schronisko Pod Łabskim Szczytem

DANE KONTAKTOWE

skr. pocztowa 167, Szlak pieszy żółty, 58-580 Szklarska Poręba

Telefon: 75 752 60 88

POŁOŻENIE

Schronisko PTTK „Pod Łabskim Szczytem” (niem. Alte Schlesische Baude) – schronisko górskie w Karkonoszach w woj. Dolnośląskim na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego. Najbliższe miasto to Szklarska Poręba. Schronisko rozlokowane jest na hali pod Łabskim Szczytem na krawędzi Łabskiego Kotła i na wysokości 1168 m n.p.m. Teren porasta bogata roślinność, między innymi kosodrzewina, jarzębina, borówka czernica, wrzos. Z rzadkich roślin alpejskich: ciemiężyca zielona. Dzięki obfitości roślin żyje tu wiele gatunków owadów.

NOCLEG

38 miejsc noclegowych w pokojach 1, 2, 4, oraz 6-osobowych

NOCLEG Z PSEM / PARKING

??? /  NAJBLIŻSZY PARKING PRZY DOLNEJ STACJI WYCIĄGU NA SZRENICĘ

TRASY TURYSTYCZNE

Możemy tu dojść kilkoma przepięknymi trasami. Żółty szlak prowadzi ze Szklarskiej Poręby przez Schronisko pod Łabskim Szczytem aż do Labskiej Boudy. Niebieski szlak (Czeska ścieżka) łączy Schronisko pod Łabskim Szczytem z Piechowicami (przez Kochanówkę), Z Jagniątkowa dotrzemy tu czarnym Szlakiem, a z rozdroża pod Wielkim szyszakiem prowadzi tu szlak czerwony. Zielonym szlakiem (Mokra droga) łączy schronisko z Mokrą Przełęczą, a dalej ze Szrenicą i Jakuszycami.


 1. Schronisko PTTK Kochanówka

DANE KONTAKTOWE

Piechowice 1

58-573 Piechowice

tel. +48 75 717 24 00 / +48 781 024 159

POŁOŻENIE

Schronisko położone w enklawie Karkonoskiego Parku Narodowego przy Wodospadzie Szklarki. Schronisko zostało wybudowane w latach 1892-97. Nazwa schroniska „Kochanówka” związana jest z nazwiskiem Daniela Kochana - przewodnika sudeckiego, który po przejęciu schroniska przez PTTK w roku 1951 był krótko pierwszym kierownikiem obiektu. Schronisko jest oddalone zaledwie 300 m. od parkingu przy drodze E65/krajowa 3. Dobry punkt wypadowy do zwiedzania okolic Szklarskiej Poręby i Zachodnich Karkonoszy. Przystosowane dla osób niepełnosprawnych.

NOCLEG

W schronisku znajdują się trzy pokoje: dwa pokoje dwuosobowe oraz jeden pokój trzyosobowy. Do dyspozycji dwie wspólne łazienki z prysznicami. Posiada siedem miejsc noclegowych.

NOCLEG Z PSEM / PARKING

 / PARKING PRZY GŁÓWNEJ SZOSIE 300 m OD SCHRONISKA

TRASY TURYSTYCZNE

Do schroniska można dotrzeć szlakiem Niebieskim ze Schroniska pod Łabskim Szczytem (Czeska Ścieżka), czarnym szlakiem z centrum Szklarskiej poręby lub Stacji PKP Szklarska Poręba Dolna; Z Michałowic Zielonym szlakiem przez Rudnik do parkingu pod Wodospadem Szklarski, a następnie niebieskim do schroniska.


 1. Schronisko PTTK Odrodzenie

DANE KONTAKTOWE

Karkonoski Park Narodowy, Karkonowska 1, 58-563 Przesieka Telefon: 75 752 25 46

POŁOŻENIE

schronisko PTTK położone w pobliżu Przełęczy Karkonoskiej poniżej Małego Szyszaka w Karkonoszach. Sąsiaduje z czeskim hotelem Špindlerova bouda. Budynek znajduje się na trasie Głównego Szlaku Sudeckiego, zwanego w tym miejscu Drogą Przyjaźni Polsko-Czeskiej, prowadzącego granią Karkonoszy od Przełęczy Okraj do Hali Szrenickiej. Do schroniska można również dostać się pieszo od strony Špindlerovej boudy, dokąd można dojechać samochodem od miejscowości Špindlerův Mlýn, lub od strony polskiej, zamkniętą dla ruchu drogą asfaltową z miejscowości Przesieka lub Borowice.

NOCLEG

Schronisko Odrodzenie może przenocować jednocześnie 112 osób, jest tu bar i pełen węzeł sanitarny. Pokoje turystyczne ze wspólną łazienką: 1 – osobowy, 2 – osobowy, 4 - 5 osobowy, 6 - 8 osobowy; pokoje z Łazienką; Apartamenty; Zniżki dla dzieci: do 3 lat na łóżku z rodzicem, do 12 lat

NOCLEG Z PSEM / PARKING

??? / PARKING 250 M OD SCHRONISKA PO CZESKIEJ STRONIE

TRASY TURYSTYCZNE

Poniżej schroniska na Przełęczy Karkonoskiej znajduje się duży węzeł szlaków turystycznych. Możemy tu dotrzeć z 4 stron świata. Z północnej strony Dociera tu szlak niebieski z Podgórzyna Górnego (przez Przesiekę), ze wschodu Szlak Zielony (Ścieżka nad reglami) od Starej Polany lub Od Trzech Świnek. Szlak Czerwony (Główny Szlak Sudecki) przywiedzie nas tu ze świeradowa (przez Szklarską Porębę, Szrenicę, Wielki Szyszak) lub z Karpacza (przez Przełom Łomniczki, Równię pod Śnieżką, Smogornię), a z południa dojdziemy z Czech szlakami żółtym i zielonym.


 1. Schronisko PTTK Samotnia

DANE KONTAKTOWE

Karkonoski Park Narodowy, Na Śnieżkę 16, 58-550 Karpacz Telefon: 75 761 93 76

POŁOŻENIE

Schronisko PTTK im. Waldemara Siemaszki nad Małym Stawem, w Kotle Małego Stawu, w Karkonoszach. Do schroniska można dojść niebieskim szlakiem od Świątyni Wang (około 1 godz.) lub zejść od strony Strzechy Akademickiej (około 10 min).

NOCLEG

Obecnie schronisko posiada 50 miejsc noclegowych. Znajduje się tam również bufet, punkt informacji turystycznej, punkt GOPR oraz ścianka wspinaczkowa. w pokojach od 1- do 10-osobowych.Wszystkie można obejrzeć w galerii Łazienki znajdują się na piętrach, pokoje są wyposażone w umywalki. Przytulna sala na parterze jest miejscem wieczornych spotkań.

NOCLEG Z PSEM / PARKING

 PIES MOŻE NOCOWAĆ / NAJBLIŻSZY PARKING PONIŻEJ ŚWIĄTYNI WANG ORAZ PRZY DOLNEJ STACJI WYCIĄGU NA KOPĘ

TRASY TURYSTYCZNE

bezpośrednio do schroniska prowadzi tylko jeden Niebieski szlak, którym możemy dojść od Świątyni Wang w Karpaczu lub na Śnieżkę od strony Równi pod śnieżką (gdzie krzyżuje się on przy Spalonej Strażnicy z czerwonym - Głównym szlakiem Sudeckim).

 

 1. Schronisko Strzecha Akademicka

DANE KONTAKTOWE

Karkonoski Park Narodowy, Na Śnieżkę 18, 58-540 Karpacz Telefon: 75 753 52 75

POŁOŻENIE

schronisko PTTK znajdujące się na terenie karkonoskiego Parku Narodowego, na jednym ze szlaków prowadzących z Karpacza na Śnieżkę. Położone 1258 m n.p.m., pomiędzy Kotłem Małego Stawu i Białym Jarem, około 10 minut drogi od innego schroniska, Samotni.

NOCLEG

Schronisko oferuje 140 miejsc noclegowych w 1-, 2-, 3-, 4- i wieloosobowych pokojach. Wszystkie pokoje posiadają umywalkę z ciepłą i zimną wodą. Trzy pokoje mają własną łazienkę z prysznicem i WC. Do dyspozycji gości oddano dwie sale konsumpcyjne (200 os.). dobrze zaopatrzony bufet.

NOCLEG Z PSEM / PARKING

 ???? / NAJBLIŻSZY PARKING PONIŻEJ ŚWIĄTYNI WANG ORAZ PRZY DOLNEJ STACJI WYCIĄGU NA KOPĘ

TRASY TURYSTYCZNE

Przy Strzesze Akademickiej spotykają się dwa szlaki idący z Karpacza przez Samotnię szlak Niebieski oraz idący również z Karpacza z Rozdroża Łomnickiego szklak żółty, Którym można iść dalej w Kocioł Białego Jaru.

 

 1. Schronisko Dom Śląski

DANE KONTAKTOWE

Karkonoski Park Narodowy, Na Śnieżkę 20, 58-550 Karpacz Telefon: 75 612 67 00

POŁOŻENIE

położone jest w Karkonoszach we wschodniej części Równi pod Śnieżką na Przełęczy pod Śnieżką przy granicy czesko-polskiej (jest to najwyżej położone schronisko w Sudetach Polskich). W pobliżu schroniska zachował się fragment tundry norweskiej z charakterystycznym niskim trzy centymetrowym wrzosem. Torfowiska na Równi po Śnieżką, nieopodal schroniska, należą do najwspanialszych w Europie. Obok schroniska znajdowało się turystyczne przejście graniczne.

NOCLEG

Schronisko posiada 59 miejsc noclegowych. w tym 10 pokoi z łazienką i wc. Dysponuje miejscami noclegowymi w pokojach 2,3,4 i wieloosobowych oraz miejscami w pokojach z łazienką i wc. Do dyspozycji gości posiada 3 sale konsumpcyjne, a w sezonie letnim duży taras z grillem i rollbarem. WSZYSTKICH MIEJSC KONSUMPCYJNYCH JEST PONAD 250.

NOCLEG Z PSEM / PARKING

W OBIEKCIE MOŻNA NOCOWAĆ Z PIESKIEM, ALE TYLKO W MNIEJSZYCH POKOJACH. NIE JEST POBIERANA OPŁATA ZA ZWIERZĘ. SCHRONISKO JEST W STANIE ZAPEWNIĆ MISKE NA WODĘ, A NAWET KARMĘ. JEST PROŚBA BY PUPILA PILNOWAĆ I NIE PUSZCZAĆ LUZEM BEZ OPIEKI / NAJBLIŻSZY PARKING PRZY DOLNEJ STACJI WYCIĄGU NA KOPĘ

TRASY TURYSTYCZNE

mamy przy schronisku duży węzeł szlaków dociera tu niebieski szlak (Wang>Samotnia>Strzecha Akademika), czerwony - Główny szlak sudecki (Świeradów > Hala Izerska > Wielki Szyszak > Smogornia > Równia pod Śnieżką lub z przeciwnego kierunku: karpacz> Orlinek> Schronisko PTTK nad Łomniczką > Przełom Łomniczki), niebieski szlak z Pecu pod Śnieżką (CZ) oraz Czerwony Szlak z Przełęczy Okraj przez Śnieżkę.


 1. Schronisko “Nad Łomniczką”

DANE KONTAKTOWE

58-540 Karpacz
tel: +48 75 752 54 41

POŁOŻENIE

Schronisko leży na wysokości 1002 m n.p.m. w dolnej części Kotła Łomniczki nad brzegiem potoku Łomniczka płynącego u podnóża Śnieżki. Obok przebiega główny szlak turystyczny na Śnieżkę oraz do symbolicznego Cmentarza Ofiar Gór. Pierwsze schronisko w Kotle Łomniczki wzniesiono w 1901 r., jednak 31 marca 1902 r. całkowicie zniszczyła je lawina gruzowa. Przy schronisku punkt widokowy na Czarną Kopę.

NOCLEG

Brak bazy noclegowej

NOCLEG Z PSEM / PARKING

brak bazy noclegowej

TRASY TURYSTYCZNE

Przy schronisku spotykają się dwa szlaki: czerwony – Główny Szlak Sudecki oraz kończący się tu żółty szlak z Karpacza (dawna końcowa stacja PKP)


 1. Schronisko Srebrny Potok w Dolinie Srebrnika

DANE KONTAKTOWE

Jarkowice 136, 58-420 Jarkowice Telefon: 75 742 66 11

POŁOŻENIE

położony w dolinie Białego Strumienia (Białej Wody) ponad wsią Jarkowice, na wschodnich zboczach karkonoskiego Grzbietu Lasockiego. Działa jako schronisko turystyczne, natomiast na stronie obiektu trafiamy na określenie „Ośrodek Wypoczynkowo-Agroturystyczny” lub „Ośrodkiem Wczasowym”. Zostało sprzedane prywatnemu przedsiębiorcy.

Budynki, w których mieści się schronisko, zostały wybudowane w latach 20 XX wieku.

NOCLEG

Ocenie obiekt oferuje 50 miejsc noclegowych w pokojach 2 - 4 osobowych wraz z wyżywieniem. Nastawiony jest przede wszystkim na obsługę grup (kolonie, wycieczki, pobyty weekendowe).

NOCLEG Z PSEM / PARKING

 PIESKI MILE WIDZIANE (cena 15 zł) / MIEJSCA PARKINGOWE PRZY OBIEKCIE

TRASY TURYSTYCZNE

dotrzemy tu czerwonym szlakiem z Rozdroża Kowarskiego lub czeskiej wsi Mala Upa; żółtym szlakiem z Jarkowic lub Rozdroża pod Łysociną;

 

 1. Schronisko na Przełęczy Okraj

DANE KONTAKTOWE

Karkonoski Park Narodowy, Przełęcz Okraj 1, 58-530 Kowary Telefon&mail: 75 611 20 36, 791 999 953 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

POŁOŻENIE

Schronisko, położone jest na Przełęczy Okraj, od której wzięło swoją nazwę. Przełęcz ta, zlokalizowana jest we wschodniej części Karkonoszy. Wznosi się na wysokości 1046 m n.p.m. i dzieli dwa karkonoskie grzbiety – Kowarski, od zachodu oraz Lasocki – od wschodu. W sąsiedztwie schroniska, znajdowało się położone najwyżej w Polsce drogowe przejście graniczne. Obecnie, każdy może swobodnie przekraczać granicę państw. Tuż za nią, po stronie Republiki Czeskiej, znajduje się malowniczo położona miejscowość – Mala Upa.

NOCLEG

Schronisko dysponuje 40 miejscami noclegowymi, w pokojach 2,3,4,6 i 7 osobowych. Prysznice oraz toalety są wspólne dla wszystkich nocujących w schronisku na najniższym poziomie.  Do dyspozycji oddano też wydzielone miejsce do biesiadowania przy ognisku oraz salę z kominkiem.

NOCLEG Z PSEM / PARKING

 PIESKI SĄ MILE WIDZIANE / PRZY OBIEKCIE ZNAJDUJĄ SIĘ MIEJSCA PARKINGOWE - PARKING DLA GOŚCI JEST BEZPŁATNY

TRASY TURYSTYCZNE

Przy schronisku krzyżuje się kilka szlaków: zielony z PKS Biały Jar w karpaczu do Łącznej (biegnący wzdłuż Granicy Państwowej, żółty z Uroczyska w kowarach do Trzcinska (stacja pkp), czerwony ze Śnieżki na Rozdroże pod Łysociną (przez wieś Mala Upa), niebieski szlak z Niedamirowa, żółty z Jelenki do Dolni Mala Upa,

 

 1. Schronisko PTTK Pasterka

DANE KONTAKTOWE

57-350 Pasterka Telefon: 74 871 22 19

POŁOŻENIE

Schronisko położone jest na wysokości 700 m n.p.m., na terenie Parku Narodowego Gór Stołowych, w północno-zachodniej części Gór Stołowych u stóp Szczelińca Wielkiego (919 m n.p.m.). Powstało w latach 60. XX w. w budynku dawnej strażnicy WOP. Sam budynek pochodzi z 1926 roku.

W roku 2010 zostało gruntowanie wyremontowane. W dotychczas niezagospodarowanych piwnicach powstały pomieszczenia rozrywkowe i wypożyczalnia nart biegowych. Na strychu urządzono salę koncertową.

NOCLEG

pokój nr 1 – 6 osobowy
pokój nr 2 – 4 osobowy
pokój nr 3 – 6 osobowy
pokój nr 4 – 8 osobowy
pokój nr 5 – 6 osobowy
pokój nr 6 – 5 osobowy
pokój nr 7 – 6 osobowy
pokój nr 8 – 2 osobowy
pokój nr 9 – 4 osobowy z umywalką

Oczywiście, jak to bywa w górskich schroniskach, gdy zabraknie miejsca w pokojach, zawsze można skorzystać z Gleby, czyli noclegu na własnej karimacie, na wolnym kawałku podłogi na strychu. Obiekt posiada drugi budynek DW Szczelinka.

NOCLEG Z PSEM / PARKING

 ??? / MIEJSCA PARKINGOWE PRZY SCHRONISKU

TRASY TURYSTYCZNE

Przy pasterce spotykają się : jeden z najdłuższych sudeckich szlaków – Niebieski, którym można dotrzeć przez Duszniki, Śnieżnik , bardo aż na Wielką Sowę; żółty – idący aż na Przełęcz Puchacza (z Pasterki to 65 km), a na północ m.in. do Bielawy; zielony z Kudowy Zdrój przez Blędne Skały, pasterkę do Polanicy Zdrój;


 1. Schronisko PTTK na Szczelińcu Wielkim

DANE KONTAKTOWE

Karłów 9, 57-350 Kudowa-Zdrój Telefon: 74 871 21 93

POŁOŻENIE

Położone jest na wysokości 905 m n.p.m. w północno-zachodniej części platformy Szczelińca Wielkiego. Mieści się w budynku wzniesionym w 1845 roku w stylu tyrolskim. Od jesieni roku 2006 schronisko ponownie zapewnia nocleg turystom. Przed schroniskiem znajduje się punkt widokowy, z którego roztacza się rozległa panorama na okolicę i okoliczne góry.

NOCLEG

38 miejsc noclegowych (poza sezonem 43 miejsca) w standardzie turystycznym – są to pokoje wieloosobowe bez łazienek. W pokojach 6- i 10-osobowych są łóżka piętrowe, natomiast w 2- i 4-osobowych łóżka pojedyncze. Wspólne łazienki znajdują się na parterze i piętrze. Do dyspozycji ciepła i zimna woda przez całą dobę.

NOCLEG Z PSEM / PARKING

 Jest możliwość nocowania z niekłopotliwym i nie budzącym przestrachu gości zwierzątkiem, pod warunkiem wynajęcia osobnego pokoju oraz przywiezienia własnego posłania dla zwierzęcia. Zwierzęta nocują bezpłatnie. / DUŻY STRZEŻONY PARKING ZNAJDUJE SIĘ W KARŁOWIE , EWENTUALNIE W PASTERCE

TRASY TURYSTYCZNE

na Szczeliniec Wielki do schroniska zaprowadzą nas trzy szlaki. Żółty,czerwony i niebieski. czerwony Szlak – najbardziej malowniczy wiedzie przez zagłębienia szczelin. Żółty, którym dotrzemy do Pasterki,a w przeciwnym kierunku do Dusznik Zdroju. niebieski z Radkowa przez Rozdroże nad Skalnymi Wrotami.


 1. Schronisko Jagodna

DANE KONTAKTOWE

Spalona 6, 57-500 Bystrzyca Kłodzka Telefon: 695 777 635

POŁOŻENIE

Schronisko stoi na rozległej odsłoniętej polanie we wsi Spalona, w okolicy przełęczy o tej samej nazwie, przy skrzyżowaniu widokowych dróg: Spalonej Drogi do Bystrzycy Kłodzkiej i Autostrady Sudeckiej do Międzylesia. Przed 1945 r. drogę tę nazywano Autostradą Göringa. Schronisko mieści się w starym, drewnianym budynku.

NOCLEG

Schronisko dysponuje 56 miejscami noclegowym w pokojach 2-7 osobowych. Pokoje w standardzie turystycznym (bez łazienek, telewizorów), węzły sanitarne (w sumie 6 prysznicy, 4 toalety, 10 umywalek) znajdują się w osobnych pomieszczeniach. Przy pełnym obłożeniu funkcjonuje tzw. "gleba", jest tu także pole dla namiotów z dostępem do sanitariatów i wrzątku. W obiekcie znajdziemy również pokaźnych rozmiarów salę jadalną pełniąca też funkcję świetlicy, która mieści blisko 70 miejsc siedzących.

NOCLEG Z PSEM / PARKING

 PIES NOCUJE BEZPŁATNIE / DUŻY PARKING PRZY SCHRONISKU, ROWNIEŻ DLA AUTOKARÓW

 

TRASY TURYSTYCZNE

Jagodna to prawdziwy węzeł szlaków. Spotykają się tu: żółty szlak z Przełęczy Międzyleskiej, w przeciwnym kierunku z Orlické Záhoří; Niebieski szlak z Machowskiego Krzyża przez Szczeliniec, a w przeciwnym kierunku biegnący m.in. na Śnieżnik; czerwony szlak (Główny Szlak Sudecki); zielony szlak z Bystrzycy kłodzkiej przez Jagodną i Hutę do Piotrowic;


 1. Gościniec Perła Zachodu
  (kiedyś schronisko PTTK)

DANE KONTAKTOWE

58-522 Siedlęcin 1. Telefony: +48 75 75 230 49 +48 510 200 030 +48 509 841 000.

Email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

POŁOŻENIE

Dawne schronisko turystyczne PTTK położone w Siedlęcinie nad Jeziorem Modrym. Obecnie reklamuje się jako gościniec, choć nadal pozostaje własnością PTTK prowadzi działalność stricte komercyjną.

NOCLEG

Obiekt dysponuje bazą noclegową dla 26 osób, restauracją, świetlicą oraz bezpłatnym parkingiem. Czynny jest cały rok.

NOCLEG Z PSEM / PARKING

 

TRASY TURYSTYCZNE

Dotrzeć można tu żółtym i zielonym szlakiem z Siedlęcina i Jeleniej Góry.Od strony Jeleniej Góry do schroniska prowadzi niebieski szlak rowerowy, położony nad rzeką Bóbr. Wiedzie on przez Borowy Jar, Perłę Zachodu do Siedlęcina i dalej w kierunku Bolesławca. Od strony Siedlęcina możliwy jest dojazd samochodem.


 1. Schronisko PTTK Szwajcarka

DANE KONTAKTOWE

Janowicka 7, 58-533 Karpniki

Telefon: 781 482 993

POŁOŻENIE

Schronisko położone jest na wysokości 520 m n.p.m., na południowo-wschodnim stoku Krzyżnej Góry (654 m n.p.m.), na terenie Rudawskiego Parku Krajobrazowego. Mieści się w drewnianym zabytkowym budynku, wybudowanym w 1823 roku, w stylu tyrolskim. Położone jest przy węźle pięciu szlaków turystycznych.

NOCLEG

Do dyspozycji mamy w schronisku pokój 3-osobowy, 4-osobowy, 19-osobowy oraz domek. Ponadto jest tu pole namiotowe i campingowe.

NOCLEG Z PSEM / PARKING

 PIES NOCUJE BEZPŁATNIE / ISTNIEJE MOZLIWOŚĆ PARKOWANIA PRZY SCHRONISKU

TRASY TURYSTYCZNE

Spotykają się tu szlaki: Czarny wiodący na Krzyżną Górę, czerwony szlak wiodący na Sokolik Wielki, Niebieski szlak którym dojdziemy ze Szklarskiej Poręby Dolnej przez Białą Dolinę Polane Izerską, Pilchowice, Łysą Górę, Szwajcarkę aż do Szczawna Zdroju; żółty szlak z Trzcińska (stacja PKP) na Przełęcz Okraj; zielony szlak – Szlak Zamków Piastowskich;


 1. Schronisko PTTK Andrzejówka

DANE KONTAKTOWE

Rybnica Leśna, 58-350 Mieroszów Telefon74 842 48 83

POŁOŻENIE

schronisko położone na Przełęczy Trzech Dolin pod szczytem Waligóry (936 m n.p.m.) w Górach Suchych, cz. Gór Kamiennych w Sudetach Środkowych. Do schroniska można dojechać miejską komunikacją z Wałbrzycha linii nr 12.

NOCLEG

Andrzejówka dysponuje 28 miejscami w:

 • 4 pokojach - 2 osobowych

 • 5 pokojach - 4 osobowych

Kuchnia czynna w godzinach 8.00-20.00. Możliwość pełnego wyżywienia (zamówienia z kilkudniowym wyprzedzeniem)

NOCLEG Z PSEM / PARKING

 PIES MOŻE NOCOWAĆ W SCHRONIKU (nie wolno zwierzętom wchodzić do sali restauracji) / PARKING PRZY SCHRONISKU.

TRASY TURYSTYCZNE

Mamy tu bardzo duże skrzyżowanie szlaków: Czarny biegnie na Przełęcz pod Granicznikiem; żółtym dotrzemy na Lesistą Wielką lub do Głuszycy przez Skalne Bramy; Zielony, którym dojdziemy np. na Chełmiec albo do Wałbrzycha (stacja PKP Wałbrzych Główny), Niebieski prowadzący m.in. do Lubawki,a w przeciwnym kierunku do Wałbrzycha (Dom Wycieczkowy PTTK Harcówka); Czerwony (Główny Szlak Sudecki).


 1. Schronisko Sowa

DANE KONTAKTOWE

Park Krajobrazowy Gór Sowich, Sokolec 49, 57-450 Ludwikowice Kłodzkie Telefon: 74 873 33 01

POŁOŻENIE

Schronisko turystyczne położone na wysokości 900 m n.p.m. w Górach Sowich pomiędzy szczytem Wielkiej Sowy a schroniskiem Orzeł i Przełęczą Sokolą. Uruchomione w 1897 przez Związek Towarzystw Górskich na Wielkiej Sowie (niem. Verband der Gebirgsvereine an der Eule) z inicjatywy fabrykanta Karla Wissena

NOCLEG

Obiekt turystyczny ,,Sowa'' posiada 42 miejsca noclegowe, węzeł sanitarny z ciepłą i zimna wodą oraz natryskami, centralne ogrzewanie oraz bufet.

NOCLEG Z PSEM / PARKING

 PIESKI NOCUJĄ BEZPŁATNIE - PRZEZNACZONO NA TO DWA POKOJE / Na przełęczy Sokolej miejsca pargingowe w gospodarstwie - ogrodzone, dozorowane całą dobę. Również na przełęczy w kierunku Walimia miejsca parkingowe (również dla autobusów) strzeżone przy ośrodkach wypoczynkowych. Wszystkie parkingi blisko schroniska. Od parkingu leśnego powyżej Sokolca ok. 20 min.

TRASY TURYSTYCZNE

czerwony z Przełęczy Jugowskiej przez Wielką Sowę od wschodu lub z Sokołowska przez Wolarz od zachodu; Zielony z Sokolca lub w dół z Wielkiej Sowy. Żółty Przełęcz Jugowska - platforma widokowa pod Kozią Równią - Przełęcz Kozie Siodło - Schronisko Sowa.


 1. Schronisko Orzeł

DANE KONTAKTOWE

Sokolec, 57-450 Ludwikowice Kłodzkie Telefon74 845 72 78

POŁOŻENIE

Schronisko turystyczne położone na wysokości 875 m n.p.m. W Górach Sowich przy drodze z Przełęczy Sokolej do schroniska „Sowa” i na Wielką Sowę, pod szczytem Sokolicy. Schronisko powstało w roku 1930, a wybudował je mistrz krawiecki Julius Dinter. Po drugiej wojnie światowej było nieużywane, w roku 1950 przejął je FWP.

NOCLEG

Łączna ilość miejsc noclegowych: 70 + 20 (sale zbiorowe). Schludne i wygodne pokoje w standardzie turystycznym.

Pokoje 1/2 osobowe (łóżko małżeńskie) - 4
    Pokoje 2 osobowe (łóżka pojedyncze) - 3
    Pokoje 3 osobowe (łóżko piętrowe) - 6
    Pokoje 4 osobowe (łóżko piętrowe) - 4
    Pokoje 5 osobowe (łóżko piętrowe) - 2
    Pokoje 6 osobowe (łóżko piętrowe) - 2
    Sale zbiorowe 8 i 12 miejsc - 1

Łazienki po kapitalnym remoncie.

NOCLEG Z PSEM / PARKING

 PIESKI NOCUJĄ ODPŁATNIE (5 zł) / Na przełęczy Sokolej miejsca pargingowe w gospodarstwie - ogrodzone, dozorowane całą dobę. Również na przełęczy w kierunku Walimia miejsca parkingowe (również dla autobusów) strzeżone przy ośrodkach wypoczynkowych. Wszystkie parkingi w odległości 500-700m. od schroniska.

TRASY TURYSTYCZNE

Przy schronisku biegnie czerwony szlak - Główny Szlak Sudecki

 1. Schronisko PTTK Zygmuntówka

DANE KONTAKTOWE

Park Krajobrazowy Gór Sowich, Świętojańska 30, 57-430 Jugów Telefon696 319 364

POŁOŻENIE

Schronisko górskie w Sudetach Środkowych w Górach Sowich. Położone jest na wysokości 740 m n.p.m. na północno-zachodnim stoku Rymarza.

NOCLEG

Baza noclegowa schroniska składa się z 31 miejsc noclegowych w pokojach 2, 4, 6 i 8 osobowych oraz tzw. pokojach rodzinnych 2+1.

NOCLEG Z PSEM / PARKING

 PIESKI NOCUJĄ ODPŁATNIE (5 zł) / Informacja z WWW: Dojazd na Przełęcz Jugowską - na główny parking, istnieje od dwóch stron - od Kamionek (droga Kamionki - Przełęcz Jugowska doczekała się nowej nawierzchni i jest dobrze utrzymana) i od Jugowa (lub Sokolca). Można też dojechać od Jugowa ul. Małachowskiego i zaparkować bezpośrednio pod Bukową Chatą, tuż obok dolnej stacji stoku ,,Na Rymarzu’’ ale ta informacja jest skierowana jest głównie dla posiadaczy samochodów z napędem 4x4.

TRASY TURYSTYCZNE

Przy schronisku biegnie szlak czerwony (Główny Szlak Sudecki) oraz zielony szlak łączący Schronisko z Jugowem, Kamionkami dolnymi i Walimiem;


 1. Schronisko PTTK “Pod Muflonem”

DANE KONTAKTOWE

Górska 14, 57-340 Duszniki-Zdrój; Telefon74 667 56 08

POŁOŻENIE

Schronisko położone jest na wysokości 690 m n.p.m., w północno-zachodniej części Gór Bystrzyckich na stoku Ptasiej Góry (745 m n.p.m.). W 1963 r. zostało odbudowane po pożarze z października 1959 r. z zachowaniem poprzedniego stylu. Nazwa schroniska „Pod Muflonem” została nadana z powodu głowy muflona wiszącej w jadalni. Przy schronisku rośnie okazały stary jesion „Bolko” (pomnik przyrody). Z polany w okolicy schroniska oraz z tarasów widokowych rozciągają się widoki na Duszniki-Zdrój, Obniżenie Dusznickie i Góry Stołowe. Do schroniska prowadzi kilka szlaków turystycznych.

NOCLEG

Schronisko posiada 14 pokoi, w których znajduje się 50 łóżek w pokojach 2-6-osobowych. Pokoje wyposażone są w umywalki. Toalety i natryski znajdują się na korytarzu.

NOCLEG Z PSEM / PARKING

 ??? / DOJAZD SAMOCHODEM POD SCHRONISKO JEST MOŻLIWY

TRASY TURYSTYCZNE

Przy schronisku spotykają się trzy szlaki: czerwony biegnący do Polanicy zdrój przez Wolarz; Niebieski biegnący do Międzylesie obok schroniska PTTK Jagodna i żółty łączący schronisko z Międzygórzem oraz Parkiem Krajobrazowym Gór Sowich (PTTK Sowa).


 1. Schronisko PTTK Orlica/Zieleniec

DANE KONTAKTOWE

Zieleniec 78, 57-340 Duszniki-Zdrój; Telefon: 609 000 088

POŁOŻENIE

Schronisko turystyczne, należące do spółki-córki PTTK, położone w centrum Zieleńca, dzielnicy Dusznik-Zdroju, u stóp polskiej części Gór Orlickich. W pobliżu, na stokach Orlicy znajdują się liczne wyciągi narciarskie.

NOCLEG

Obiekt posiada 34 miejsca noclegowe w pokojach:

 • 2 osobowych

 • 3 osobowych

 • 4 osobowych

Możliwość wykupienia śniadania. Można wypożyczyć łóżeczko turystyczne dla dziecka 0 cena 25 zł

NOCLEG Z PSEM / PARKING

SCHRONISKO ZAPRASZA TURYSTÓW Z PSAMI, NIE POBIERA DODATKOWEJ OPŁATY ZA ZWIERZAKA, WŁAŚCICIEL ZOBOWIĄZANY JEST DO OKAZANIA AKTUALNEGO ZAŚWIADCZENIA O SZCZEPIENIU PRZECIWKO WŚCIEKLIŹNIE - ADNOTACJI W KSIAŻECZCE ZDROWIA PSA. nALEŻY MIEĆ SMYCZ, A W PRZYPADKU NOCLEGU W ZBIOROWYM POKOJU PIES MUSI BYĆ TRZYMANY NA SMYCZY / PARKING PRZY SCHRONISKU

TRASY TURYSTYCZNE

Szlak Czerwony: Duszniki-Zdrój > Droga Sudecka > Schronisko PTTK Orlica > Lasówka > Schronisko PTTK „Jagodna” (Przełęcz Spalona) > Ponikwa > Długopole-Zdrój (Główny Szlak Sudecki).

Szlak zielony Lewin Kłodzki > Jawornica > Orlica > Schroniska PTTK Orlica > Torfowisko pod Zieleńcem > Kamienna Góra > Polanica-Zdrój.

 

Szlak Niebieski Schronisko PTTK Orlica > Masarykova chata > Olešnice v Orlických horách

Do schroniska można dojechać samochodem (parking przy budynku).


 1. Schronisko na Iglicznej

DANE KONTAKTOWE

Góra Igliczna, 57-500 Telefon: 600 215 170

POŁOŻENIE

Schronisko "Na Iglicznej" położone jest na wysokości 820 m n.p.m. na południowo-wschodnim stoku Iglicznej (845 m n.p.m.). Z tarasu schroniska rozciąga się widok na Masyw Śnieżnika, a z punktu widokowego na galerii obok sanktuarium rozległa panorama na Rów Górnej Nysy, Góry Bystrzyckie, Góry Sowie i Góry Stołowe. Nosi nazwę "Na Iglicznej" ze względu na zastrzeżenie nazwy Maria Śnieżna przez gospodarzy pobliskiego sanktuarium maryjnego.

NOCLEG

Obecnie obiekt jest własnością prywatną i dysponuje 40 miejscami noclegowymi.

NOCLEG Z PSEM / PARKING

 ??? / DOJAZD MOŻLIWY POD SAMO SCHRONISKO

TRASY TURYSTYCZNE

W pobliżu schroniska przechodzą szlaki:

żółty z Bystrzycy Kłodzkiej do Międzygórza;

zielony z Międzygórza na Czarną Górę i Przełęcz Puchaczówkę;

czerwony z Wilkanowa (2 h) do Międzygórza (0:45 h) i dalej do Schroniska PTTK "Na Śnieżniku" (3:30 h);

szlak konny z Bystrzycy Kłodzkiej do Hali pod Śnieżnikiem i Kletna;


 1. Schronisko PTTK na Śnieżniku

DANE KONTAKTOWE

Śnieżnicki Park Krajobrazowy Telefon: 501 631 134

POŁOŻENIE

Położone jest na wysokości 1218 m n.p.m., na zachodnim stoku Śnieżnika (1425 m n.p.m.), na obszernej Hali pod Śnieżnikiem. Główną część schroniska stanowi tzw. Szwajcarka typowe sudeckie schronisko turystyczne z 1871, ufundowane przez królewnę Mariannę Orańską. Jest jednym z najstarszych schronisk na ziemiach polskich. Z punktu widokowego na hali obok schroniska rozległa panorama na Rów Górnej Nysy i okoliczne szczyty.

NOCLEG

Schronisko posiada 58 miejsc noclegowych w pokojach 2, 4, 6, 8 i 10 osobowych.

NOCLEG Z PSEM / PARKING

 PIESKI NOCUJĄ BEZPŁATNIE / AUTO NALEŻY POZOSTAWIĆ W MIEDZYGÓRZU

TRASY TURYSTYCZNE

Przy schronisku znajduje się największy w Masywie Śnieżnika węzeł szlaków turystycznych:

Zielony – na Śnieżnik – 0:45 h, z powrotem 0:30 h

Zielony – na przełęcz Jodłowską – 2:45 h

Niebieski – do Międzylesia – 5 h

Niebieski – na przełęcz Suchą – 3:30 h

Czerwony – na Czarną Górę – 2 h – Główny Szlak Sudecki

Czerwony – do Międzygórza – 1:30 h, z powrotem 2:30 h; dalej do schroniska na Iglicznej – 2:45 h, z powrotem 3:30 h – Główny Szlak Sudecki

Żółty– do Jaskini Niedźwiedziej – 1 h; dalej do Stronia Śląskiego – 4 h


 1. Dom Turysty PTTK im. Bogusza Zygmunta Stęczyńskiego „Pod Wieżycą”

DANE KONTAKTOWE

Ślężański Park Krajobrazowy, Armii Krajowej 13, 55-050 Sobótka Telefon: 71 316 28 57

POŁOŻENIE

Obiekt turystyczny (w przeszłości schronisko turystyczne) położony w Masywie Ślęży, na przełęczy pod Wieżycą (zwanej też Kamiennym Siodłem), w obrębie administracyjnym Sobótki. Początki schroniska sięgają 1927 – ruch turystyczny był w tym okresie tak duży, że schronisko na Ślęży nie było w stanie przyjąć wszystkich potrzebujących noclegu. Podjęto wówczas decyzję o budowie nowego schroniska na przełęczy pod Wieżycą

NOCLEG

Obiekt dysponuje:

  • Bazą noclegową na 50 miejsc w pokojach 1, 2, 3, 4 -osobowych

 • Własnym parkingiem

 • Dwoma salami restauracyjnymi

na łączną liczbę 80 miejsc z barem,

NOCLEG Z PSEM / PARKING

 PIESKI NOCUJĄ ODPŁATNIE (10 zł) / SCHRONISKO POSIADA WŁASNY PARKING

TRASY TURYSTYCZNE

krzyżują się tu dwa szlaki: z północy na południe szlak żółty łączący Sobótkę z Wałbrzychem Głównym PKP (przez Świdnicę, Bystrzycę Górną, Zamek Grodno); Ze wschodu na zachód szlak czarny okalający Ślężę.


 1. Dom Wycieczkowy PTTK “Harcówka”w Wałbrzychu

DANE KONTAKTOWE

Lotników, 58-301 Wałbrzych

Telefon: 74 846 31 35

POŁOŻENIE

Ten niemal stuletni obiekt położony jest w centrum Wałbrzycha na górze Parkowej. Z tarasu roztacza się panorama na miasto i okoliczne góry.

NOCLEG

Dom Turysty „Harcówka” dysponuje 50 miejscami noclegowymi o standardzie turystycznym. Ze względu na typowy dla schronisk górskich kształt budynku, pokoje ulokowane są na 3 piętrach. Część pokoi posiada łazienki i Tv, natomiast goście w pozostałych pokojach korzystają z ogólnodostępnych łazienek i toalet. W holu znajduje się także kanapa i telewizor.

NOCLEG Z PSEM / PARKING

 ???? /  Obiekt posiada dogodny dojazd od strony Nowego Miasta i parking

TRASY TURYSTYCZNE

Obok schroniska biegnie szlak niebieski łączący Wałbrzych Śródmieście ze Schroniskiem PTTK Andrzejówka i dalej przez mieroszów, Lubawkę, Dolinę Srebrnika na Przelęcz Okraj i wspina się na Śnieżkę.


 1. Górski Dom Turysty Pod Biskupią Kopą

DANE KONTAKTOWE

Park Krajobrazowy Góry Opawskie,

48-267 Jarnołtówek

Telefon77 439 75 84

POŁOŻENIE

Jedyne schronisko turystyczne w Górach Opawskich (czes. Zlatohorská vrchovina). Położone na wysokości 850 m n.p.m., pod szczytem Biskupiej Kopy na terenie Parku Krajobrazowego Góry Opawskie.

NOCLEG

Do dyspozycji turystów jest 50 miejsc noclegowych w pokojach dwu- i wieloosobowych. Ponadto: sala restauracyjna na 65 miejsc, wraz z barem oraz sala konferencyjna.

NOCLEG Z PSEM / PARKING

 PIESKI NOCUJĄ ODPŁATNIE (cena 5 zł) / AUTO NALEŻY POZOSTAWIĆ W JARNOŁTÓWKU

TRASY TURYSTYCZNE

Spod schroniska prowadzą szlaki:

ŻółtyPokrzywna PKS2:15 h

CzerwonyGłuchołazy – 3:15 przez Jarnołtówek –2 h

ŻółtyJarnołtówek 1:30 h

ścieżka dydaktyczna na Biskupią Kopę 0:20 h


 1. Chatka Marianówka w Stanisławowie

DANE KONTAKTOWE

W sprawie noclegu: tel. 795 446 266 lub osobiście w siedzibie PTTK O/Jawor ul. Legnicka 3

POŁOŻENIE

Schronisko turystyczne (chatka studencka) położona na zboczu Rosochy (464 m n.p.m.) na Pogórzu Kaczawskim, w granicach administracyjnych wsi Stanisławów (powiat jaworski). Budynek został wybudowany w 1986 roku przez oddział PTTK z Jawora, w sąsiedztwie ruin dawnego niemieckiego schroniska turystycznego, zniszczonego w 1945 roku. Od 2012 roku budynkiem zarządza Polskie Bractwo Turystyczne ze Złotyoryi.

NOCLEG

Nocleg w chatce jest możliwy po uprzednim uzgodnieniu z członkami Bractwa. Obiekt posiada 12 miejsc noclegowych, obok znajduje się pole namiotowe. Chatka nie jest zelektryfikowana, nie posiada również ujęcia bieżącej wody.

NOCLEG Z PSEM / PARKING

 BRAK INFORMACJI

TRASY TURYSTYCZNE

W pobliżu chatki przebiegają następujące piesze szlaki turystyczne[2]:

CZERWONY Szlak Brzeżny z Złotoryi przez Rosochę, Stanisławów, Jaworską Górę (402 m n.p.m.), Bogaczów aż do Bolkowa,

NIEBIESKI Szlak Kopaczy z Leszczyny przez Stanisławów, Sichów, Bogaczów na Górzec (445 m n.p.m.).


 1. Baza noclegowa GOPR

DANE KONTAKTOWE

Tel./fax 0-74 866 81 21,

Tel kom. +48 663 020 355

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Więcej informacji
http://www.gopr.zieleniec.pl

Rezerwacja on-line

http://www.gopr.zieleniec.pl/rezerwacja.php

POŁOŻENIE

Zieleniec 60,

57-340 Duszniki Zdrój

NOCLEG

Noclegi dla osób indywidualnych oraz grup zorganizowanych do skorzystania z naszego ośrodka w Zieleńcu dysponującego 30 miejscami noclegowymi w pokojach 2 i 3 osobowych.

 • łazienki z prysznicem we wszystkich pokojach

 • TV / radio w pokojach

 • dogodny dostęp do bazy narciarskiej Zieleńca (ośrodek znajduje się tuż przy wyciągu krzesełkowym)

 • wspólna kuchnia wyposażona w kuchenkę gazową, lodówkę (dla grup zorganizowanych istnieje możliwość zorganizowania całodziennego wyżywienia w pobliskich ośrodkach)

 • sala szkoleniowo-konferencyjna wyposażona w telewizor, ekran i projektor

NOCLEG Z PSEM / PARKING

 Parking zlokalizowany tuż przy ośrodku. 

 1. Noclegi w budynku stacji centralnej GOPR

DANE KONTAKTOWE

Rezerwacje od poniedziałku do piątku

od godz. 8.00 do 16.00 pod

nr tel.: 691 115 442
e-mail.:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

POŁOŻENIE

58 - 500 Jelenia Góra
ul. Sudecka 79

>>>Sprawdź jak dojechać

NOCLEG

Grupa Karkonoska oferuje noclegi w budynku stacji centralnej GOPR w Jeleniej Górze, położonej na wyjeździe z Jeleniej Góry, dogodny dojazd do Karpacza i Szklarskiej Poręby. Obiekt dysponuje 23 miejscami noclegowymi w pokojach 2 i 3 osobowych, (7 pokoi 2 osobowych, 3 pokoje 3 osobowe). Pokoje z łazienkami, dostępna jest również świetlica i wspólna kuchnia, w budynku dostępny internet Wi-Fi. 

NOCLEG Z PSEM / PARKING

 Parking zlokalizowany tuż przy ośrodku.

 

 1. Chatka AKT Hutniczy Grzbiet Towarzystwa Bażynowego

DANE KONTAKTOWE

Tel. 603 877 938 E-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

WWW www.zb.eco.pl/zb/50/bazyno1.htm

POŁOŻENIE

( 50°47'14.4"N 15°37'39.2"E )

Chatka studencka, położona na w Karkonoszach, w północnej części Hutniczego Grzbietu na wysokości ok 1050 m n.p.m. Opiekunem obiektu jest Towarzystwo Bażynowe.

NOCLEG

Ilość miejsc jak na obiekt nie będący typowym schroniskiem PTTK nie jest taka najgorsza. Zmieści się tu około 30 osób. Obok jest studnia i wychodek.

NOCLEG Z PSEM / PARKING

 Zwierzęta nie moga nocować / Parking w Jagniątkowie

TRASY TURYSTYCZNE

W bezpośrednim sąsiedztwie chatki nie przebiegają żadne znakowane szlaki turystyczne. Dojście do obiektu odbywa się CZARNYM szlakiem z Jagniątkowa (szlak zbiega się z czerwonym Głównym Szlakiem Sudeckim ponad Przełęczą Dołek), z którego trzeba odbić w kierunku zachodnim.