Get Adobe Flash player

SCHRONISKO POD ŁABSKIM SZCZYTEM

Alte Schlesische Baude

 

 

 

Pod Łabskim Szczytem, między Szrenicą, a Śnieżnymi Kotłami na krawędzi Łabskiego Kotła na wysokości 1168 m n.p.m. stoi dumnie jedno z najspokojniejszych Schronisk w Karkonoszach. Czas tu zwalnia, a świat spoza Karkonoskiego Parku Narodowego nie dokucza. Widać stąd przepiękną Kotlinę Jeleniogórską, Góry Kaczawskie, Rudawy Janowickie, Wysoki Kamień. Przy bezchmurnym niebie i dobrej widoczności ujrzymy stąd odległy o 35 km, wygasły wulkan Ostrzyca ( 501 m n.p.m. - Pogórze Kaczawskie).

Pierwsze wzmianki o świadczeniu w tym miejscu usług dla turystów sięgają XVII wieku. Powstanie samego schroniska datuje się na okres wojny 30-letniej. Przez halę, na której stoi budynek przebiega jedna z najstarszych dróg handlowych Śląska, którą wędrowano na czeską stronę. Przypuszcza się, że istniała już w XIII w. i wiodła od kasztelani we Wleniu, przez dolinę Kamiennej, na czeską stronę do źródeł Łaby i dalej. W miejscu tym w roku 1632 stała buda, która służyła zarówno pasterzom i myśliwym, jak również turystom. Biegł tędy właśnie wspomniany wcześniej szlak łączący Śląsk z Czechami. W czasie epidemii jaka wybuchła w okresie wojny Buda pełniła rolę strażnicy i strzegła owej Czeskiej Ścieżki.

Najstarsza znana grafika przedstawiająca schronisko pochodzi z roku 1780 i przedstawia budowlę bardzo prostą, ze stromym dachem o konstrukcji zrębowej. Budę ta zwano w tym okresie Buda Eliasza (Eliasch Baude) ewentualnie Budą Jezajasza (Jesaiasch Baude), od imienia jej właściciela. W okolicy Budy jeszcze na przełomie XVIII i XIX wieku wypasano zwierzęta. Po roku 1787 budę nazwano Starą Śląską Budą (Alte Schlesische Baude) i tą nazwę utrzymano.

Do roku 1848 Buda pozostawała własnością rodziny Hallmannów, a jej kolejnymi właścicielami byli Erlebachowie i w roku 1888 to właśnie oni dobudowali do budynku werandę. W tym okresie budynek pięknie się prezentował, a jego dach pokryty był gontem. Była to budowla typowa dla architektury Sudetów.

Bardzo ważną datą dla Schroniska był rok 1897, kiedy to nad Śnieżnymi Kotłami powstało Schronisko, a wraz z nim droga łącząca oba obiekty. W nowym stuleciu (1901) właścicielem obiektu został Franz Maiwald i dzięki niemu obiekt zyskał rangę gospody, a w roku 1909 działał tu nawet telefon i dobudowano drugi budynek z wieloma miejscami noclegowymi. Trzy lata później wybudowano też nową sieć wodociągową. Tak zrewolucjonizowany budynek znakomicie służył turystom, niestety do czasu. W grudniu 1915 roku wydarzyła się tragedia i budynek został doszczętnie strawiony przez pożar. Uratowano jedynie zwierzęta i kilka sztuk sprzętu domowego. Dla Europy nadszedł też czas I wojny Światowej i nie zdołano odbudować Schroniska do obiektu o randze sprzed pożaru. Nowa buda była zupełnie prowizoryczna.

Dopiero w roku 1925 na miejsce oświetlenia gazowego, wprowadzono tu elektryczne i w pełni ekologiczne – niedaleko schroniska wybudowano turbinę wodną.

Jakość i ilość miejsc noclegowych poprawiła sie w roku 1938, kiedy to wybudowano kolejny obiekt. W latach 30 często odbywały się tu plenery malarskie – ze względu na wyjątkowe widoki jakie się z tego miejsca roztaczają.

Po drugiej wojnie światowej Schronisko trafiło pod zarząd PTTK i dysponowało 70 miejscami noclegowymi (w roku 1966). Początkowo nazwano je „Piast”, ale nazwa ta zupełnie się nie przyjęła.

Dziś schronisko to jest oazą ciszy i spokoju, mimo iż ruch w tym miejscu wcale do najmniejszych nie należy. Jednak tak jak w latach 30 tak i teraz przybywają tu wielbiciele spokoju. Zimą 2016 zastaliśmy w schronisku lekki remont. Cieszy nas więc dbałość o obiekt.

Schronisko "Pod Łabskim Szczytem" obecnie oferuje swoim gościom 38 miejsc noclegowych w pokojach 1,2,4, oraz 6-osobowych.
Kuchnia oferuje całodzienne wyżywienie (śniadanie, obiady, kolacje) w godzinach od 8.00 do 20.00. W tych samych godzinach funkcjonuje również bufet.

 

...
Najstarsza relacja z pobytu w tym miejscu pochodzi z roku 1800, jej autorem jest Adolf Traugutt (zamieścił ją w książce „Wędrówki ze Szklarskiej Poręby” Marek Wikorejczyk). Oto ona:

"... Z początku sierpnia przyszliśmy do Starej Śląskiej Budy. Choć było jeszcze wczesne popołudnie, postanowiliśmy zostać na noc. Jednakże wkrótce okazało się, że buda w ówczesnym stanie nie była wygodnym schronieniem. Mały domek wypełniony był setką kobiet i mężczyzn, którzy przyszli tu z okolicznych wsi na zbiór siana. Twardzi tubylcy wykazywali małe zrozumienie dla potrzeby wypoczynku obcych gości i dopiero po długich pertraktacjach oddali nam do dyspozycji duży pokój gościnny, a sami rozlokowali się na poddaszu. Kiedy wreszcie udało nam się rozlokować, jakieś dzieci z budy biegały, zakłócając spokój. Na podłodze leżało pełno siana, z którego wydobywał się nieprzyjemny zapach. W takich okolicznościach trudno było oczekiwać nocnego odpoczynku. Pokój był ogrzewany potężnym kaflowym piecem, z którego roznosił się po izbie ogromny żar. Mokre siano, które wypełniało pomieszczenie, przyprawiało o ból głowy, a masy skaczących i pełzających insektów w słomie zamieniały wypoczynek w męczarnię. Nic też dziwnego, że z niecierpliwością oczekiwaliśmy poranka, który by przyniósł wszystkim ulgę. Rano mimo nie najlepszej pogody, opuściliśmy budę bez żalu".

TRASY TURYSTYCZNE

 

Piechowice (centrum/Żymierskiego-mostek) 1:10 h (2.8 km) szlakiem niebieskim >> Michałowice 0:05 h (0.3 km) szlakiem niebieskim / zielonym >> Michałowice, Koziołki 0:30 h (1.7 km) szlakiem niebieskim >> Trzy Jawory 0:45 h (2 km) szlakiem niebieskim / czarnym >> Wysoki Most 1:00 h (2.1 km) szlakiem czarnym >> Pod Borówczanymi Skałami 0:25 h (1.1 km) szlakiem czerwonym / czarnym >> Schronisko Pod Łabskim Szczytem

 

Przesieka U Doliny Czerwienia 0:50 h (2.7 km) szlakiem żółtym >> Jagniątków, Jeżówka 1:45 h (3.6 km) szlakiem czarnym >> Hutniczy Grzbiet 0:50 h (2.7 km) szlakiem zielonym >> Rozdroże pod Jaworem 0:10 h (0.3 km) szlakiem zielonym >> Rozdroże pod Śmielcem 0:20 h (0.9 km) szlakiem zielonym >> Rozdroże pod Wielkim Szyszakiem 1:15 h (3.9 km) szlakiem zielonym[Szlak zamknięty w zimie ze względu na zagrożenie lawinowe] >> Skrzyżowanie przy schronisku Pod Łabskim Szczytem 0:02 h (0.2 km) szlakiem żółtym >> Schronisko Pod Łabskim Szczytem

 

Jakuszyce PKP 0:02 h (0.1 km) szlakiem czerwonym / zielonym >> Przełęcz Szklarska 2:20 h (6.9 km) szlakiem zielonym >> Schronisko Hala Szrenicka 0:25 h (0.8 km) szlakiem czerwonym >> Graniczna Łąka 0:05 h (0.5 km) szlakiem czerwonym >> Trzy Świnki 0:01 h (91 m) szlakiem czerwonym / zielonym >> Svinské kameny CZ/PL 0:02 h (0.1 km) szlakiem czerwonym >> Mokra Przełęcz 0:25 h (1.6 km) szlakiem zielonym >> Skrzyżowanie przy schronisku Pod Łabskim Szczytem 0:02 h (0.2 km) szlakiem żółtym >> Schronisko Pod Łabskim Szczytem