Get Adobe Flash player

PERŁA ZACHODU

W okresie międzywojennym w Siedlęcinie działały 4 gospody, z których najpopularniejszą była zbudowana w 1927 roku w Borowym Jarze „Turmsteinbaude” (dziś Perła Zachodu) z 8 miejscami noclegowymi. Dziś należący do PTTK obiekt dzierżawcy reklamują jako Gościniec wracając tym samym do pierwszych tradycji tego miejsca. Perła Zachodu w swoim obecnym kształcie pojawiła się 8 kwietnia 1950 roku na miejscu po Turmsteinbaude. Miejsce to początkowo cieszyło się olbrzymią popularnością, było celem spacerów okolicznych mieszkańców. Niestety z powodu zanieczyszczenia Bobru z czasem pustoszało, aż otrzymało łatkę „Perły Smrodu”.

Historia tego miejsca jest nierozerwalnie związana z wybudowaną na rzece Bóbr elektrownią wodną i powstaniem pięknego Jeziora Modrego. Obiekt powstał w latach 1924 - 1925. Po przegrodzeniu rzeki zaporą o wysokości około 10 m i długości 80 m ze spiętrzonej rzeki powstało jezioro o powierzchni 11 ha. Wszystkie rozwiązania techniczne, które zastosowano w elektrowni, takie jak urządzenia zrzutu wody, architektura budynku siłowni i jego usytuowanie oraz wyposażenie stały się bardzo szybko wzorcowym typem hydroenergetycznym swoich czasów. W pierwszej połowie XX w. elektrownie wodne stanowiły niebywałą atrakcję turystyczną, nowe elementy w krajobrazie, a dodatkowo przy zrzucie wody fundowały atrakcję wizualną. Były też okazją do budowania nowych obiektów gastronomicznych i idąc za ciosem stawiano w tych miejscach restauracje z ciekawymi widokami oraz wytyczano malownicze ścieżki spacerowe dla turystów. Elektrownia rozpoczęła pracę 26 stycznia 1926 roku.

Tak właśnie było z lewym brzegiem Bobru. Na zboczach Lipnika w 1927 r. wybudowano Gasthaus o nazwie Turmsteinbaude. Obiekt posiadał niewielką liczbę miejsc noclegowych i był nastawiony na usługi gastronomiczne oraz gości sobotnio – niedzielnych. Będąc tam polecamy wejść na kamienną wieżę widokową oraz zejść nad brzeg i po rozciągającej się nad taflą jeziorka urokliwej kładce przejść do malowniczej skałki Wieżyca.

Obecnie obiekt dysponuje bazą noclegową dla 26 osób, restauracją, świetlicą oraz bezpłatnym parkingiem. Czynny jest cały rok i prowadzi głównie działalność komercyjną. Organizowane są tu imprezy okolicznościowe.

Borowy Jar wraz z Jeziorem Modrym oraz obszar nazywany poetycko Perłą Zachodu wraz z okolicznymi wzgórzami Gapy 472m n.p.m. i Siodło 464m n.p.m., można byłoby nazwać „Ogrodem Ducha Gór”. Snuto romantyczne wizje o zagospodarowaniu tego terenu. Przez umysły wizjonerskich architektów krajobrazu przewijał się Apollo i jego muzy. Istniała tu: "Ścieżka Poetów", "Ścieżka Nimf", "Gibraltar" (Trafalgarfelsen), "Helikon" i bogata turystyczna infrastruktura w postaci ulokowanych przy szlakach restauracyjek i Gasthausów, z których do dziś zachował się jedynie gościniec Perła Zachodu.

Dziś ruch turystyczny odbywa się dookoła wyznaczonych szlaków, z których najbardziej popularnym jest trasa żółta wiodąca z Jeleniej Góry obok gościńca Perła Zachodu do Siedlęcina. Nazywa się go „Dolną Drogą” i biegnie tuż nad brzegiem rzeki Bóbr na odcinku około 4 km.

Mniej popularną trasą, niestety przez jakiś czas niszczoną podczas wycinki drzew jest "Ścieżka Górna", która biegnie od Wzgórza Krzywoustego, mija ruiny Helikonu i kieruje się do Końca Świata. Miejscem tym nazywa się punkt, w którym rzeka Bóbr wykonuje nagły skręt, gdyż na wprost, znajdują się bardziej odporne na erozję skały (Zamczysko). Od „Górnej Ścieżki” odchodzą liczne nie znakowane drogi, m.in „Ścieżka Poetów”. Idąc nią można ujrzeć drzemiący w tym miejscu potencjał i nie uniknie się też niestety pytania: dlaczego tak to wszystko zaniedbano? Druga strona rzeki Bóbr, odkąd teren należy do Polski nie oferuje żadnego szlaku turystycznego - szkoda, bo teren ten jest bardzo interesujący geomorfologicznie.

Zwiedzając okolicę Perły Zachodu i obszar Borowego Jaru pamiętajmy, że znajdujemy się na terenie Parku Krajobrazowego Doliny Bobru. Gdyby dostrzeżono to, co było doceniane tu przed wojną, odsłonięto punkty widokowe, skałki i przywrócono do porządku zaniedbane przez dziesięciolecia ścieżki, mielibyśmy naprawdę bajkowy teren rekreacyjny. W dawnych opisach tego terenu, można się doszukać, historycznych ciekawostek: o Złotym Widoku, grodzie na Zamczysku, czy skałce Progi, na której do dziś widoczne są ślady, będące dowodem na to, że kiedyś był tu znany i ceniony punkt widokowy.

Ci, którzy lubią zwiedzać tereny poza oficjalnymi szlakami wiele zawdzięczają Markowi Wieczorkowi i Robertowi Markowskiemu, którzy w latach 90 XX wieku eksplorowali ten rejon pod względem potencjału wspinaczkowego i przygotowywali go pod nowy rejon skalny – Perła Zachodu. Ukazali oni ten teren jako bogaty skarbiec przeróżnych formacji skalnych, bowiem oprócz głównych zaznaczonych na mapach skał jest tu cały szereg obiektów, które aby móc skatalogować trzeba było ponazywać. Przez kilka lat po obu stronach Borowego Jaru Panowie wytyczali trasy wspinaczkowe na każdej skałce, która się do tego nadawała. Przy okazji okazało się, że teren ten musiał być wcześniej eksplorowany, bowiem na jednej ze skał - Otton, odkryli stare niemieckie punkty asekuracyjne. Oczywiste jest, że teren ten nie stanowi w żaden sposób konkurencji dla pobliskich Gór Sokolich. Teren nie zyskał jednak na popularności, choć stał się alternatywą dla początkujących i mniej wymagających wspinaczy. Ci którzy szukają takich miejsc powinni wybrać się na Gapy 472m n.p.m., znajduje się tu bardzo wiele interesujących skał: Progi, Sośnik, Czyżynki i nazwane już przez wspinaczy: Kaskady, Apacz, Szopa, Boulder Land i Moai (skała nawiązuje nazwą do słynnych na cały świecie posagów z Wyspy Wielkanocnej - Moai).

Ciekawe dla turystów będą z pewnością skały stojące tuż przy mostku nad Modrym Jeziorem - Grupa skalna Wieżyce - dość duże zgrupowanie skał, czasem odległych od siebie. Wśród nich najpiękniejszą i charakterystyczną jest stojąca w wodzie tuż przy moście turnia, która została nazwana Płetwą (wyznaczono na niej szereg tras wspinaczkowych). Gdy mamy wysoki stan wody nie jesteśmy w stanie ocenić jej wysokości. Płetwa jest dwukrotnie wyższa niż się to wydaje, a przekonać się o tym można w czasie remontu tamy na Jeziorze Modrym lub zrzutu wody z jeziora. Dolina Bobru staje się wówczas geomorfologicznym hitem, natomiast koryto Bobru wygląda tak, jak przed budową elektrowni. W tej okolicy mamy jeszcze jedną interesującą trasę wspinaczkową: FENIKS na Bastionie Dolnym. Można się tam zmagać z jedną z najtrudniejszych dróg wspinaczkowych Kotliny Jeleniogórskiej (skala trudności VI3+ /VI4). W okolicy znajduje się tez duża liczba Schronisk skalnych, z których z pewnością korzystali drwale, a także pod koniec II Wojny Światowej Werhwolf, który działał prężnie na tym terenie.

 

ATRAKCJA OKOLICY

Ścieżka przyrodnicza w Borowym Jarze.

Ścieżka edukacyjna łączy Wieżę Krzywoustego z Książęcą Wieżą Mieszkalną. Są to dwa punkty widokowe dostępne dla turystów, z których możemy podziwiać piękny widok na okolicę.

Trasa ścieżki przyrodniczej wiedzie z Jeleniej Góry brzegiem Bobru, do Siedlęcina i nadaje się zarówno na wycieczkę pieszą, jak i rowerową. Przystankami ścieżki są kolejno: Wieża Krzywoustego, Borowy Jar, Cudowne Źródełko, obiekty hydrotechniczne na rzece Bóbr, Schronisko Perła Zachodu, Jezioro Modre i Książęca Wieża Mieszkalna w Siedlęcinie. Są to miejsca i obiekty ciekawe przyrodniczo i historycznie. Ścieżka pokrywa sie też ze Szlakiem Zamków Piastowskich.

Na ścieżce znajduje się osiem pulpitów i tablic informacyjnych prezentowane są na nich tematy obejmujące wiedzę z dziedziny przyrodniczej, historycznej i kulturowej terenu Borowego Jaru jednego z najczęściej odwiedzanych miejsc na obszarze Parku Krajobrazowego Doliny Bobru. Turyści znajdą tutaj mnóstwo miejsc do odpoczynku, a cała trasa jest dostępna dla wszystkich chętnych: dzieci, młodzieży, turystów, amatorów aktywnego spędzania czasu, a także dla osób niepełnosprawnych.


Przebieg ścieżki edukacyjnej - czego dowiesz się na trasie:

  1. Wzgórze Krzywoustego (375m n.p.m.) - poznasz historię powstania Jeleniej Góry, budowę geologiczną i walory przyrodnicze wzgórza.

  2. Borowy Jar – będziesz mieć możliwość poznania siły erozji wgłębnej rzeki Bóbr. I dowiesz się co to jest epigenetyczny przełom rzeczny.

  3. Cudowne Źródełko – stare podania mówią o tym, że odbywały się tu “Sądy Boże”- odbywały się procesy wiarołomnych rycerzy oraz czarownice. Legenda mówi, że picie wody było próbą na prawdomówność.

  4. Geologia Borowego Jaru - dowiesz się co kryje dolina rzeczna i jakie materiały ją tworzą.

  5. Obiekty hydrotechniczne - poznasz ich historię, rodzaje i funkcję związaną z wytwarzaniem energii.

  6. Schronisko „Perła Zachodu” - gościniec z pięknym widokiem na Jezioro Modre. Tu informacje na temat przyrody i historii Parku Krajobrazowego Doliny Bobru.

  7. Jezioro Modre - historii powstania jeziora i informacje o tym co znaleziono na jego dnie oraz o zasadzie działania elektrowni wodnej.

  8. Wieża Książęca w Siedlęcinie - dowiesz się dlaczego ma tak dziwny kształt, jakie było jego przeznaczenie i jakie malowidła fascynują całą Europę?


Czas przejścia ścieżki przyrodniczej - 4 godziny.
Stopień trudności - łatwa.