Get Adobe Flash player

 

Schronisko na Śnieżniku

Masyw Śnieżnika, trzeci pod względem popularności po Karkonoszach i Górach Stołowych z Sudeckich pasm, położony jest po obu stronach granicy polsko-czeskiej. Swoją popularność zawdzięcza nie tylko znakomitym widokom, pięknym trasom i występowaniu tu kozic górskich. To właśnie tu świat roślinny i zwierzęcy Sudetów jest najbardziej wybujały, ponieważ przebiegają tu granice występowania wielu gatunków sudeckich, karpackich, alpejskich, a nawet śródziemnomorskich. Masyw Śnieżnika to też jedyne w Polsce miejsce występowania świecącego mchu – świetlika. Ale nie tylko świat roślinny obfituje tu w cenne gatunki. W XIX wieku przywędrowały tu z Czech kozice górskie i poza Tatrami jest to jedyne stado w Polsce.

W tej malowniczej scenerii nie może zabraknąć malowniczo położonych schronisk. I choć Masyw Śnieżnika nie jest wcale najmniejszym pasmem Sudetów mamy tu tylko dwa schroniska Schronisko PTTK na Iglicznej oraz Schronisko PTTK na Śnieżniku. W tym artykule skupimy się na wyjątkowych walorach tego drugiego.

Schronisko PTTK „Na Śnieżniku” im. Zbigniewa Fastnachta położone jest na wysokości 1218 m n.p.m. na zachodnim stoku Śnieżnika. Dokoła niego rozpościera się potężna Hala pod Śnieżnikiem. Szwajcarka, bo tak nazwano je ze względu na architekturę oraz pierwszego zarządcę, jest jednym z najstarszych schronisk górskich na ziemiach polskich. Została ufundowana w 1871 roku przez Księżnę Mariannę Orańską, którą na otwarcie wniesiono z Międzygórza w lektyce. Była to doprawdy kobieta niezwykła, uwikłana w nieszczęśliwą miłość do koniuszego zdawała się rekompensować swoje nieszczęśliwe życie u boku męża którego nie kochała angażując się w życie społeczne. Marianna Orańska na własny koszt wybudowała m.in. drogę z Ząbkowic Śląskich przez Kamieniec Ząbkowicki, Złoty Stok, Lądek Zdrój, Stronie Śląskie, Bolesławów i Nową Morawę do przełęczy Płoszczyna w Górach Bialskich. Zagospodarowała m.in. rejon wodospadu w Międzygórzu i wzniosła wiele okazałych i pięknych budowli. Założyła też pod Śnieżnikiem farmę mleczną.

Jednak pierwsze informacje o zabudowie w tym miejscu sięgają roku 1809 kiedy to ówczesny właściciel Międzygórza Wilhelm von Magnis wybudował tu pasterskie budynki gospodarcze. W roku 1838 Międzygórze stało się, jak juz wspomnieliśmy własnością księżniczki Orańskiej, a w roku 1869 Księżna przejęła również tereny Hali pod Śnieżnikiem. Trzy lata później z nakazu księżnej sprowadzony ze Szwajcarii Michał Aegerter podjął się budowy wyjątkowo pięknego obiektu. Tak powstała gospoda z 50 miejscami noclegowymi oraz droga do niej, a w roku 1880 działała tu Stacja Meteorologiczna. Budynek zachwycał swoim wyglądem. Zadbano tu o każdy najmniejszy szczegół, każdy balkonik, framugę, ramę okienną. Cała ciesielka była olśniewająca.

Po II Wojnie Światowej zdewastowane nieco budynki przejął Orbis, nadając schronisku nazwę Szwajcarki. Rok później w 1947 roku gospodarzem na Hali został Zarząd Schronisk Górskich PTT i już w roku 1948 pod Śnieżnikiem ruszyło Schronisko „Na Śnieżniku”. Nazwę zmieniono by nie było mylone z rudawską Szwajcarką w Karpnikach. W latach 60-80 XX w. budynek był modernizowany i przebudowywany. W 1982 roku jego wieloletnim i wyjątkowo zasłużonym dzierżawcą został Zbigniew Fastnacht, którego imię nosi dziś schronisko.

Schronisko mimo braku dociągniętej jeszcze na początku XXI w. elektryczności, nie cieszyło się wcale małą popularnością. Miało specyficzną atmosferę dzięki mrugającym czasem żarówkom napędzanym ekologicznie przez dwa wiatraki. Później na potrzeby schroniska postawiono małą elektrownię wodną, wszystko nadal bardzo ekologicznie.

Dziś schronisko obchodzi 145 lat i cieszy się dużym zainteresowaniem i popularnością, odbywa się tu sporo imprez sportowych. W ofercie mamy tu: 58 miejsc w pokojach 2,4,6,8,10-osobowych, całodzienne lub częściowe wyżywienie, ogniska, imprezy turystyczne przy kominku, można kupić wydawnictwa turystyczne.

Dotrzeć tu można bardzo łatwo. Podróżujący z odleglejszych regionów Polski powinni skorzystać z połączenia pociągiem na trasie Wrocław <> Kłodzko, a następnie autobusem dotrzeć do Międzygórza lub Stronia Ślaskiego. Dalej trasa jest bardzo prosta:

z Międzygórza: szlak czerwony - 6 km (1,5h), szlak czarny - 8 km (2h), szlak niebieski - 10 km (2,5h)

ze Stronia Śl.: szlak żółty - 15 km (3,5h)

Przepiękne otoczenie, bliskość natury gwarantują tu każdemu znakomity wypoczynek. Jeśli podoba się wam wizja wypoczynku w tym miejscu nie wahajcie się ani chwili – z pewnością skuszą was jedne z najpiękniejszych zachodów słońca w Sudetach.

Schronisko Na Śnieżniku

Międzygórze

57-514 Międzygórze

tel. 748135130

tel. 501631134