Get Adobe Flash player

Czeskie Boudy

Luční bouda od 1623 roku do dziś.

Luční bouda

Hotel Luční bouda (1410 m.n.p.m) to najwyżej położony hotel i browar w Europie Środkowej, jest nie tylko największym, najstarszym schroniskiem górskim w Karkonoszach, ale ma też najwyżej położoną restaurację (po zamknięciu tej na Śnieżce).

 

Schronisko Lucni Bouda w przeszłości nazywane Wiesenbaude, Stara Czeska lub Stara Rennerowa Bouda położone jest przy skrzyżowaniu kilku starych szlaków na wysokości 1410 m.n.p.m. Blisko stąd do granicy Polski. Usytuowane jest po środku unikatowej Białej Łąki przy najbardziej znanej Śląskiej Drodze (trzeci najstarszy szlak handlowy Sudetów), która była od końca XV wieku istotnym łącznikiem rozwijających się po obu stronach Karkonoszy ośrodków górskich, i która była też jednym z najpopularniejszych duktów wiodących na Śnieżkę. Na Lucni boudzie został nawet przymocowany dzwon, który budził nocujących, żeby nie przegapili wyjątkowego wschodu słońca na Śnieżce.

Początki Lucni Boudy

Według jednych źródeł, została ona założona przez jednego z dwóch synów hrabiego, który znalazł tutaj schronienie przed swoim silniejszym bratem podczas sporu o spadek. Schronił się on w szałasie i czekał słaby i chory na śmierć. Został jednak odnaleziony przez groźnego brata, który zlitował się nad jego losem i zawiózł go w bezpieczne miejsce położone w dolinie. W miejscu szałasu, zbudowano później drewnianą chatę, która miała być miejscem odpoczynku dla podróżujących i jednocześnie pomnikiem zgody jaka zapanowała nad zwaśnionymi braćmi.

Druga historia mówi, że chatę postawiło w tym miejscu młode małżeństwo należące do cerkwi czeskich braci, które ukrywało się w górach przed prześladowaniem z powodu swojej wiary. Ale to są tylko legendy.

Podczas remontu w 1869 roku został znaleziony artefakt - młyński kamień z wygrawerowaną datą 1623, przez co funkcjonująca ówcześnie data powstania Lucni Boudy - rok 1625 - została przesunięta. Dzisiejsze dowody wskazują jednak na to, że Lucni bouda musiała powstać już w drugiej połowie XVI wieku.

Przed 1938

Lucni bouda była jednym z największych gospodarstw górskich Karkonoszy i ze swoimi 100 hektarami pastwisk i łąk, dziesiątkami sztuk bydła i kóz wiodła prym. Stada wypasano latem na Białej i Czortowej Łące razem z bydłem z Rennerovy oraz Scharfovy Boudy. Szerokie karkonoskie błonia dostarczały siana, na którym na strychach nocowali turyści. Lucni Bouda słynęła również z wybitnego górskiego sera ziołowego.

Przez 400 lat istnienia Lucni bouda uległa wielu przebudowom i remontom. Od swojego powstania aż do roku 1857 należała do sławnej rodziny Rennerów.

Nie była również oszczędzana przez żywioły. Po wielkim pożarze z 1695 roku Lucni bouda została przebudowana, a w 1809 roku dobudowano także tzw. Letni Domek. Nie zawsze też to miejsce świeciło przykładem, bowiem w 1830 roku znajdował się tutaj tajny warsztat gdzie fałszowano pieniądze. Od roku 1857 nowym właścicielem byl Vaclav Hollman, który wżenił się w rodzinę Rennerów i podjął zarządzanie. Za jego kadencji juz w 1875 roku Schronisko znacznie się poszerzyło uwzględniając potrzeby ruchu turystycznego.

Schronisko było zelektryfikowane i od 1868 roku wykorzystywano tu prąd z elektrowni wodnej na Białej Łabie, która za pomocą koła wodnego napędzała sprzęty. W 1876 roku Lucni Boudę kupił wielki obrońca natury Krystof Haering. Prowadził tutaj obserwacje meteorologiczne. Z połowy XIX wieku pochodzi także księga, którą na Lucni boudzie założyła pani botanik Josefina Kablikova. Zapisywano w niej badania naukowe przyrodników.

Lucni Bouda była jednym z ulubionych miejsce pobytu i spotkań przyrodników, a także licznie przybywających tu artystów i pisarzy. Bywali tu między innymi Karel Hynek Macha, Vitezslav Halek, Quido Manes itp.

Od 1886 roku aż do końca II Wojny Światowej Lucni Bouda należała do braci Bonschow, którzy byli również właścicielami Scharfowej Boudy, gdzie hodowano bydło i zbudowana została piekarnia. W 1914 roku znów rozbudowano Schronisko nadając jej nazwę Karkonosz. Liczyla sobie aż 100 pokoi.

II Wojna Światowa

2 października 1938 roku Schronisko uległo zniszczeniu w wyniku pożaru w czasie wycofywania się armii czeskiej z granicy. Według czeskiej strony ogień wznieciły oddziały niemieckie, które przejęły boudę. Niemcy twierdzili natomiast, że bouda spłonęła podczas wycofywania się armii czeskiej, aby uniemożliwić tam stacjonowanie wojska niemieckiego. Ta wersja została uznana za oficjalną i właściciele Wilem i Wincenzz Bonsch dostali odszkodowanie w wysokości 1 560 00 marek niemieckich (13 milionów koron czeskich). Strategiczne położenie Lucni Boudy zadecydowało szczęśliwie dla budynku o natychmiastowym remoncie i odbudowaniu. Projekt budowy dla właścicieli sporządził znany architekt, inżynier Ludwig Stiegler z Berlina, który nadzorował także całą budowę osobiście. Wszystkie zachowane plany znajdują się w Archiwum Rejonowym we Vrchlabi. Remont rozpoczął się jeszcze w 1938 roku. Budowlańcom zapewniano zastępczą dostawę wody pitnej z pobliskiego źródła,a w Małym Domku zainstalowano również ogrzewanie centralne. W październiku tego samego roku wybudowano prowizoryczne zadaszenie budynku, aby był on chroniony przed nadchodzącą zimą. Jako priorytety powstały: dom noclegowy i kuchnie dla personelu oraz robotników. Po odejściu niemieckich robotników na front wojenny, na budowie pracowali Francuzi, Rosjanie i Czesi.

Z zakończenia budowy Schroniska, III Rzesza Niemieckiej uczyniła prawdziwe święto i w całym kraju na wielkanoc 1940 roku świętowano hucznie ponowne otwarcie. Na otwarcie przyjechał nawet funkcjonariusz nazistowski Konrad Henlein. Schronisko było wyposażone ponad wszelkie spotykane w Karkonoszach standardy. Wyposażone w luksusowe pokoje, czytelnie, salę gier, serwis nart, pralnię i suszarnię, która przetrwała do dzisiaj. Wybudowano także część gospodarczą, gdzie znajdowała się stajnia dla bydła, rzeźnia, wędzarnia, chłodziarnia itp. Do końca wojny Lucni Bouda była wykorzystywana do ćwiczeń Wermachtu, prowadzono tu kursy łączniczek lotnictwa niemieckiego i przebywały tu obozy Hitlerjugend. Ten okres został przerwany 15 maja 1945 roku zakończeniem wojny i uwolnieniem boudy przez żołnierzy czeskich.

Od 1945 roku

Konfiskata majątku niemieckiego po zakończeniu 2 wojny światowej, poprowadziła Lucni Boude w nowe ręce. Prowadziło ją kilka różnych organizacji, między innymi Czesko-Słowacki Związek Sportowy. Przyjeżdżały tu setki dzieci na wycieczki szkolne i kursy narciarskie. Działał tu nawet mały wyciąg narciarski.

W 1991 roku Schronisko nabył Klub Czeskich Turystów i organizował tu swoje zgromadzenia. Najtrudniejszym etapem historii Lucni Boudy okazał się sam początek XXI wieku, kiedy właścicielem była osoba prywatna i sytuacja Schroniska pogorszyła się na tyle, że musiała zostać zamknięta na 2 lata. Zima, trudne warunki i brak odpowiedniej opieki spowodowały, że Lucni Bouda znalazła się w bardzo złej kondycji.

W roku 2004 właścicielem zniszczonego budynku została spółka AEZZ, która stara się systematycznie przywracać ten klejnot wszystkim miłośnikom gór. Nawiązując do dawnej sławy, odnawia tradycję, a jednocześnie dostosowuje się do dzisiejszych wymagań ekologicznych. Dzięki nowym właścicielom budynek ma własną oczyszczalnię ścieków, ekologiczny sposób ogrzewania, produkcję pieczywa domowego w tradycyjnej technologii. Ta polityka rozwoju Loucni Boudy odpowiada wizji właścicieli, by żyć w tak wyjątkowej okolicy jak Biała Łąka. Gratulujemy otwarcia browaru, którego jednym z pierwszych gości był m.in. Vaclav Havel z małżonką.


 TRASY TURYSTYCZNE

 

Świątynia Wang [Karpacz] 0:15 h (0.7 km) szlakiem niebieskim / żółtym >> Karpacz, Rówienka 0:03 h (0.1 km) szlakiem niebieskim / żółtym >> Budnicza Struga 0:20 h (0.7 km) szlakiem żółtym >> Wapniak 0:05 h (0.3 km) szlakiem niebieskim / żółtym >> Pod Polaną w Karkonoszach 0:05 h (0.3 km) szlakiem niebieskim / zielonym / żółtym >> Polana w Karkonoszach 0:45 h (2.1 km) szlakiem niebieskim [Odcinek od Domku Myśliwskiego do Samotni zamknięty w zimie ze względu na zagrożenie lawinowe oraz w okresie od 10.04 do 31.05 ze względu na ochronę przyrody] >> Schronisko PTTK Samotnia 0:15 h (0.6 km) szlakiem niebieskim >> Schronisko PTTK Strzecha Akademicka 0:35 h (1.4 km) szlakiem niebieskim >> Spalona Strażnica 0:05 h (0.3 km) szlakiem czerwonym >> Równia pod Śnieżką 0:05 h (0.3 km) szlakiem żółtym >> Jantárová cesta, granica 0:05 h (0.5 km) szlakiem żółtym >> Luční Bouda, skrzyżowanie 0:01 h (82 m) szlakiem niebieskim / żółtym >> Luční Bouda [2:40h / 7,5 km / 14 GOT]

 Przełęcz Karkonoska 0:10 h (0.5 km) szlakiem zielonym / żółtym >> Chaty pod Przełeczą Karkonoską 0:45 h (2.8 km) szlakiem żółtym >> Bouda u Bílého Labe 1:35 h (3.5 km) szlakiem niebieskim [Szlak zamknięty w zimie ze względu na zagrożenie lawinowe] >> U Luční Boudy 0:05 h (0.4 km) szlakiem czerwonym / niebieskim [Szlak zamknięty w zimie ze względu na zagrożenie lawinowe] >> Luční Bouda [2:32 h / 7,2 km / 11 GOT] 

Karpacz, Wilcza Poręba 0:10 h (0.5 km) szlakiem zielonym / żółtym >> Karpacz, stacja ekologiczna 1:15 h (2.8 km) szlakiem żółtym >> Schronisko PTTK Nad Łomniczką 1:10 h (2.2 km) szlakiem czerwonym [Szlak zamknięty w zimie ze względu na zagrożenie lawinowe] >> Schronisko Dom Śląski 0:40 h (2.4 km) szlakiem niebieskim >> Luční Bouda, skrzyżowanie 0:01 h (82 m) szlakiem niebieskim / żółtym >> Luční Bouda [3:20 h / 8km / 14 GOT]